1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Samopregled dojki – kada to učiniti?

Samopregled dojki – kada to učiniti?

Samopregled dojke je važan postupak koji svaka žena treba redovito provoditi kako bi pratila promjene u svojim dojkama i ranije otkrila moguće abnormalnosti. No, kada je najbolje vrijeme za obaviti samopregled? Postoji nekoliko ključnih trenutaka u mjesecu kada je samopregled najefikasniji i kada se preporučuje da se provodi.

Prvo, najbolje je samopregled dojke raditi otprilike tjedan dana nakon završetka menstrualnog ciklusa. Tijekom menstruacije, dojeće mogu biti osjetljive i natečene, što može otežati procjenu eventualnih promjena. Nakon menstruacije, tkivo postaje mekše, a promjene su lakše uočljive. U ovom razdoblju je također manje vjerojatno da će se javiti bolovi ili nelagoda tijekom pregleda.

Osim toga, samopregled se može obavljati na određeni datum svaki mjesec, što će vam pomoći da razvijete rutinu. Na primjer, možete odabrati prvi dan u mjesecu ili datum koji lako možete zapamtiti. Redovitost je ključna, jer vam pomaže da bolje poznate svoje tijelo i prepoznate bilo kakve promjene koje se događaju.

Kada obavljate samopregled, važno je znati kako pravilno izvesti ovaj postupak. Samopregled se može izvesti u nekoliko koraka. Prvo, stanite ispred ogledala i pregledajte svoje grudi. Obratite pažnju na oblik, veličinu, kožu i bradavice. Potražite bilo kakve nepravilnosti, udubljenja ili promjene u boji kože.

Nakon pregleda u ogledalu, sljedeći korak je palpacija. To možete učiniti dok ležite ili stojite. Ako ležite, stavite jastuk ispod jednog ramena, a tu ruku stavite iza glave. Koristite prste suprotne ruke kako biste lagano pritiskali i masirali dojku. Započnite od vanjskog dijela dojke i postupno se pomičite prema unutrašnjosti, koristeći kružne pokrete. Ne zaboravite provjeriti i područje ispod pazuha, jer se i limfni čvorovi mogu nalaziti u tom području.

Kada osjetite bilo kakve kvržice, čvrste dijelove ili promjene u tkivu, obavezno se konzultirajte sa svojim liječnikom. Važno je napomenuti da većina promjena u dojkama nije znak raka, no svaka promjena zaslužuje pažnju. Rano otkrivanje može značajno povećati šanse za uspješan tretman ako se ispostavi da je nešto ozbiljno.

Osim samopregleda, važno je i redovito posjećivati liječnika radi profesionalnog pregleda. Preporučuje se godišnji mamografski pregled za žene starije od 40 godina, a mlađe žene trebaju se konzultirati s liječnikom o tome kada bi trebale početi s mamografijama, ovisno o obiteljskoj povijesti i drugim rizicima.

U današnje vrijeme postoji mnogo izvora informacija o zdravlju i prevenciji raka dojke, uključujući online resurse i organizacije koje se bave ovim pitanjem. Osnažujuće je znati da su dostupne informacije i podrška za žene koje se bore s ovom temom. Uključite se u zajednice, sudjelujte u radionicama i informirajte se o zdravlju svojih dojki.

Na kraju, važno je naglasiti da je samopregled dojke samo jedan od načina za brigu o svom zdravlju. Zdrav način života, pravilna prehrana, tjelovježba i izbjegavanje stresa također igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Razgovarajte sa svojim liječnikom o svim pitanjima koja imate i ne zaboravite da je prevencija najbolji način za očuvanje zdravlja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment