1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pognojiti voćke stajskim gnojem?

Kako pognojiti voćke stajskim gnojem?

Gnojidba voćaka stajnjakom je tradicionalna praksa koja se koristi već dugi niz godina. Stajnjak, kao prirodno gnojivo, obogaćuje tlo hranjivim tvarima i poboljšava njegovu strukturu. Ova metoda gnojidbe ne samo da povećava prinos voća, već i potiče zdravlje drveća i poboljšava kvalitetu plodova. U ovom članku istražujemo kako pravilno gnojiti voćke stajnjakom, kada ga primijeniti i koje su prednosti ove metode.

Prvo, važno je napomenuti da stajnjak dolazi u različitim oblicima, a najčešći su stajnjak od krava, ovaca i kokoši. Svaki od ovih vrsta stajnjaka ima svoje specifične karakteristike i hranjive tvari. Na primjer, kokošji stajnjak je vrlo bogat dušikom, dok je ovčji stajnjak bogat fosforom i kalijem. Prilikom odabira stajnjaka, važno je uzeti u obzir specifične potrebe voćaka koje gnojimo.

Kada se odlučite za gnojidbu voćaka stajnjakom, vrijeme primjene je ključno. Najbolje je gnojivo primijeniti u proljeće, prije nego što voćke počnu aktivno rasti. U tom razdoblju stajnjak će se brže razgraditi i osloboditi hranjive tvari koje su potrebne za rast. Također, stajnjak se može primijeniti i u jesen, nakon berbe, kako bi se tlo obogatilo za sljedeću sezonu. Prilikom primjene stajnjaka, važno je ravnomjerno rasporediti gnojivo oko stabala, izbjegavajući izravni kontakt s debelom kore drveća, što može izazvati opekline.

Količina stajnjaka koju treba primijeniti ovisi o vrsti voćke, starosti stabla i kvaliteti tla. Općenito, preporučuje se primjena između 5 do 10 kilograma stajnjaka po stablu. U slučaju mladih stabala, manja količina stajnjaka je dovoljna, dok starije i zrelije voćke zahtijevaju više hranjivih tvari. Osim toga, važno je provjeriti pH vrijednost tla i prilagoditi gnojidbu prema potrebama biljaka. Voćke najbolje rastu u tlu s pH vrijednošću između 6 i 7.

Jedna od prednosti gnojidbe voćaka stajnjakom je povećanje plodnosti tla. Stajnjak poboljšava strukturu tla, povećava zadržavanje vode i potiče razvoj korisnih mikroorganizama. Ovi mikroorganizmi igraju ključnu ulogu u razgradnji organske tvari i oslobađanju hranjivih tvari koje su potrebne biljkama. Uz to, stajnjak sadrži i mikronutrijente, poput cinka, željeza i bakra, koji su također važni za zdravlje voćaka.

Osim prehrambenih prednosti, stajnjak također pomaže u smanjenju erozije tla. Kada se primijeni, stajnjak stvara strukturu koja zadržava vlagu i sprječava ispiranje hranjivih tvari tijekom kišnih razdoblja. Ova praksa također pomaže u smanjenju potrebe za kemijskim gnojivima, što je korisno za okoliš i dugoročno održavanje ekosustava.

Međutim, treba biti oprezan prilikom korištenja stajnjaka. Nepropisno korištenje stajnjaka može dovesti do zagađenja tla i podzemnih voda, osobito ako se koristi svježi stajnjak koji sadrži visoke razine amonijaka. Preporučuje se korištenje dobro zrelog stajnjaka, koji je fermentiran i koji je smanjio svoju koncentraciju hranjivih tvari. Također, važno je pratiti lokalne propise i smjernice o primjeni stajnjaka u voćnjacima.

U zaključku, gnojidba voćaka stajnjakom je ekološka i održiva metoda koja može značajno poboljšati zdravlje i prinos voćaka. Pravilna primjena stajnjaka, uzimajući u obzir specifične potrebe biljaka i uvjete tla, može donijeti brojne koristi. Ova metoda gnojidbe ne samo da povećava plodnost tla, već i doprinosi očuvanju okoliša, smanjujući potrebu za kemijskim gnojivima i potičući razvoj zdravih i otpornijih voćaka.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment