Hripavac, poznat i kao koklus, je bakterijska infekcija koja uzrokuje teške napade kašlja. Ova bolest najčešće zahvaća novorođenčad i malu djecu, ali može se javiti i kod odraslih. Uzročnik hripavca je bakterija Bordetella pertussis, koja se prenosi kapljičnim putem. U posljednjim godinama, porast incidencije hripavca ponovno je postao zabrinjavajući fenomen, zbog čega se postavlja pitanje: kako se liječi hripavac azitromicinom?
Azitromicin je antibiotik koji pripada skupini makrolidnih antibiotika. Koristi se za liječenje raznih bakterijskih infekcija, uključujući infekcije dišnog sustava. Njegova primjena u liječenju hripavca postala je uobičajena zbog svoje učinkovitosti i povoljnog profila nuspojava. Osim toga, azitromicin se može primijeniti i kod pacijenata koji su alergični na peniciline, koji su često prvi izbor u liječenju bakterijskih infekcija.
U liječenju hripavca, azitromicin se obično propisuje u obliku oralnih tableta ili suspenzije. Doza se može prilagoditi prema dobi i tjelesnoj težini pacijenta. U odraslih i djece starije od šest mjeseci, standardna doza azitromicina obično iznosi 500 mg na dan tijekom tri dana. Za novorođenčad i dojenčad, doza se prilagođava prema tjelesnoj težini. Važno je napomenuti da je potrebno završiti cijeli tretman, čak i ako se simptomi povuku prije vremena.
Osim azitromicina, liječenje hripavca može uključivati i simptomatsku terapiju. To može uključivati lijekove za ublažavanje kašlja, kao i mjere za olakšavanje disanja. U teškim slučajevima, hospitalizacija može biti potrebna, osobito kod novorođenčadi koja su najosjetljivija na komplikacije. Komplikacije hripavca mogu uključivati pneumoniju, napadaje i probleme s disanjem, stoga je važno da se infekcija prepozna i liječi na vrijeme.
Preventivne mjere također igraju ključnu ulogu u borbi protiv hripavca. Cijepljenje je najučinkovitija metoda prevencije, a preporučuje se djeci kao dio rutinskog cijepljenja. Cjepivo protiv hripavca obično se daje u kombinaciji s cjepivima protiv difterije i tetanusa (DTPa). Odrasli bi također trebali razmotriti revakcinaciju, posebno ako planiraju boraviti u blizini novorođenčadi ili malih djece.
U zaključku, hripavac je ozbiljna bolest koja zahtijeva pravilan pristup liječenju. Azitromicin se pokazao učinkovitim u borbi protiv ove bakterijske infekcije. Uz pravilan tretman, većina pacijenata može se oporaviti bez ozbiljnih komplikacija. Međutim, važno je ne zanemariti simptome i potražiti medicinsku pomoć na vrijeme. Također, ne smijemo zaboraviti na važnost cijepljenja kao preventivne mjere koja može značajno smanjiti rizik od infekcije hripavcem.