1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Kako pravilno postaviti ogradu i postaviti žičanu ogradu?

Kako pravilno postaviti ogradu i postaviti žičanu ogradu?

Montaža ograde, osobito žičane ograde, može se činiti jednostavnim zadatkom, no postoje brojni aspekti koje je važno uzeti u obzir kako bi se osiguralo da ogradni sustav bude čvrst, dugotrajan i estetski privlačan. U ovom članku istražit ćemo ključne korake i savjete za pravilnu montažu žičane ograde, te koji materijali i alati su vam potrebni za uspješan projekt.

Prije nego što započnete s montažom, važno je planirati cijeli projekt. Prvo, odredite područje koje želite ograditi. Ogradna linija trebala bi biti jasno definirana, a preporučljivo je koristiti kolce ili oznake za označavanje granica. Također, provjerite lokalne propise i dozvole vezane uz postavljanje ograda, kako biste izbjegli eventualne probleme.

Nakon što ste definirali granice, sljedeći korak je odabir vrste žičane ograde koju želite koristiti. Žičane ograde dolaze u raznim varijantama, uključujući galvanizirane, PVC obložene ili ograde od nehrđajućeg čelika. Vaš izbor može ovisiti o estetskim preferencijama, budžetu ili svrsi ograde, primjerice, želite li osigurati privatnost, zaštititi imanje ili ograničiti pristup životinjama.

Osim odabira materijala, također je važno razmotriti visinu ograde. Uobičajene visine žičanih ograda kreću se od 1 do 2 metra. Imajte na umu da će veća ograda pružiti bolju sigurnost, ali može biti i skuplja. Prilikom izračuna troškova, uzmite u obzir i dodatne materijale kao što su stupovi, vijke, žice, te eventualne pregrade ako ih planirate.

Kada ste odabrali materijal i visinu, vrijeme je za pripremu terena. Uklonite sve prepreke, kao što su grmlje ili kamenje, koje bi mogle ometati montažu. Također, provjerite razinu tla i osigurajte da je područje ravno, jer će to olakšati postavljanje ograde.

Za montažu žičane ograde, potrebni su vam određeni alati. Osnovni alati uključuju lopatu, bušilicu, razini, kliješta i mjernu traku. Osim toga, preporučuje se imati i zaštitnu opremu, poput rukavica i naočala, kako biste se zaštitili tijekom rada.

Kada su svi materijali i alati spremni, možete započeti s postavljanjem stupova. Stupovi su ključni dio svake ograde jer pružaju strukturalnu potporu. Iskopajte rupe za stupove na dubini od najmanje 60 cm i razmaku od 2 do 3 metra. Osigurajte da su stupovi pravilno poravnati i učvršćeni s betonom ili zemljom. Kada se beton osuši, možete nastaviti s postavljanjem žičane ograde.

Postavljanje žičane ograde obično počinje od jednog kraja. Žicu treba pričvrstiti na stupove pomoću stezaljki ili žičanih veza. Važno je zategnuti žicu kako bi se spriječilo njeno saginjanje ili opuštanje tijekom vremena. Nakon što ste postavili prvu traku žice, nastavite s ostalim trakama dok ne postavite cijelu ogradu.

Nakon što je žičana ograda postavljena, provjerite sve spojeve i učvrstite ih po potrebi. Također, provjerite da je ograda ravna i da nema oštrih rubova koji bi mogli predstavljati opasnost. Ovisno o vrsti žičane ograde, možda ćete htjeti razmotriti dodatne mjere zaštite, kao što su bojenje ili premazivanje zaštitnim sredstvom kako bi se produžila trajnost.

Na kraju, nakon što je montaža završena, preporučuje se redovito provjeravanje stanja ograde. Uvijek je bolje spriječiti nego liječiti, stoga se pobrinite da redovito pregledavate ogradne dijelove i pravovremeno rješavate eventualne probleme. Ispravno održavanje osigurat će da vaša žičana ograda ostane čvrsta i funkcionalna dugi niz godina.

Cijena montaže žičane ograde može varirati ovisno o materijalu, visini i kompleksnosti projekta. U prosjeku, troškovi se kreću od 10 do 25 eura po metru, uključujući materijal i rad. Uvijek je preporučljivo zatražiti nekoliko ponuda od različitih izvođača kako biste dobili najbolju cijenu i kvalitetu usluge.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment