Prometni propisi i sigurnosna pravila su temelj svake civilizirane prometne kulture. Oni ne samo da osiguravaju sigurnost svih sudionika u prometu, već također pomažu u održavanju reda na cestama. Bez pravilnog razumijevanja ovih propisa, vozači, pješaci i biciklisti izlažu se velikim rizicima. Ovaj priručnik ima za cilj educirati građane o važnosti poznavanja i pridržavanja prometnih propisa i sigurnosnih pravila.
Prvo i najvažnije, prometni propisi su zakonski okviri koji reguliraju ponašanje sudionika u prometu. Ovi propisi uključuju pravila o brzini, pravila o prednosti prolaska, kao i pravilno korištenje sigurnosnih pojaseva i kaciga. U Hrvatskoj, kao i u većini zemalja, vozači su obvezni poštivati ograničenja brzine koja su postavljena na prometnicama. Ova ograničenja su tu da osiguraju sigurnost svih sudionika u prometu i smanje rizik od nesreća.
Osim brzine, važno je znati kako se ponašati na raskrižjima. Pravilo desne strane je ključno u situacijama kada se dva vozila susretnu na raskrižju. Vozilo koje dolazi s desne strane ima prednost, osim ako nije drugačije označeno prometnim znakom. U mnogim slučajevima, vozači ne poštuju ovo pravilo, što može dovesti do sudara. Stoga je ključno biti oprezan i uvijek obratiti pažnju na druge sudionike u prometu.
Sigurnosna pravila također uključuju korištenje sigurnosnih pojaseva. Statistike pokazuju da nošenje sigurnosnog pojasa značajno smanjuje rizik od ozljeda ili smrti u prometnim nesrećama. U Hrvatskoj je korištenje sigurnosnog pojasa zakonski obavezno za sve putnike u vozilu. Osim vozača, svi putnici također moraju biti vezani, a djeca mlađa od 12 godina moraju biti u odgovarajućim autosjedalicama. Svaki vozač trebao bi biti svjestan odgovornosti koju ima prema svojim putnicima te se pridržavati ovih pravila.
Pješaci i biciklisti također imaju svoja pravila koja se moraju poštivati. Pješaci trebaju koristiti pješačke prijelaze, a biciklisti bi trebali voziti po biciklističkim stazama kada su dostupne. U slučaju da biciklistička staza nije dostupna, biciklisti bi se trebali kretati uz rub ceste, a ne nasred prometnice. Također, važno je da biciklisti nose kacige kako bi se zaštitili u slučaju pada ili sudara.
Osim svega navedenog, važna komponenta prometne sigurnosti je i edukacija. Edukacija o prometnim propisima trebala bi početi od malih nogu, kroz škole i razne edukativne programe. Programi edukacije mogu pomoći mladim vozačima da razumiju odgovornosti koje dolaze s vožnjom. Također, edukacija o sigurnosti u prometu trebala bi se nastaviti kroz cijeli život, jer se prometni propisi povremeno ažuriraju, a nova pravila mogu biti uvedena kako bi se poboljšala sigurnost na cesti.
U konačnici, važno je napomenuti da se prometni propisi i sigurnosna pravila ne smiju shvaćati kao teret, već kao alat za očuvanje života i zdravlja svih sudionika u prometu. Svi imamo odgovornost pridržavati se tih pravila i poticati druge da čine isto. Samo zajedničkim naporima možemo postići sigurniji promet i smanjiti broj nesreća na našim cestama. Ulaganje u vlastitu sigurnost i sigurnost drugih nije samo pametna odluka, već i moralna obveza svakog vozača, pješaka i biciklista.