Pinsa romana je tradicionalno talijansko jelo koje sve više osvaja srca ljubitelja pizze diljem svijeta. Ova jedinstvena vrsta tijesta, koja se razlikuje od uobičajenih pizza, dolazi iz regije Lazio, a posebno iz Rima. U ovom članku ćemo istražiti kako pripremiti pinsu romanu kod kuće, njen sastav, povijest i razlike u odnosu na klasičnu pizzu.
Pinsa se priprema od posebne vrste brašna koje se miješa s vodom, kvascem i solju. Razlika u odnosu na klasičnu pizzu je u tome što se koristi mješavina različitih vrsta brašna, uključujući pšenično, rižino i sojino brašno. Ova kombinacija omogućava da tijesto bude lakše, hrskavije i lakše probavljivo. Osim toga, tijesto se mora ostaviti da odstoji i fermentira duže vrijeme, često i do 72 sata, što mu daje posebne arome i teksturu.
Da biste pripremili pinsu romanu, prvo ćete trebati sastojke. Evo što vam je potrebno:
Za tijesto:
- 500 g pšeničnog brašna
- 300 g rižinog brašna
- 100 g sojinog brašna
- 700 ml tople vode
- 1 paketić suhog kvasca (7 g)
- 15 g soli
- 10 ml maslinovog ulja
Za preljev (po želji):
- 400 g pelata ili rajčice u konzervi
- 200 g mozzarelle
- Svježi bosiljak
- Maslinovo ulje
- Sol i papar
Prvo, u velikoj zdjeli pomiješajte pšenično, rižino i sojino brašno. U drugoj zdjeli, pomiješajte tople vode s kvascem i ostavite da odstoji nekoliko minuta dok ne zapjeni. Zatim dodajte smjesu kvasca u brašno, dodajte sol i maslinovo ulje te sve dobro izmiješajte. Mijesite tijesto dok ne postane glatko i elastično. Tijesto će biti prilično ljepljivo, što je normalno.
Nakon što ste umijesili tijesto, stavite ga u lagano nauljenu zdjelu, prekrijte ga krpom i ostavite na toplom mjestu da fermentira najmanje 6 sati, a po mogućstvu i do 72 sata. Što duže fermentira, to će imati bolju teksturu i okus.
Kad je tijesto fermentiralo, podijelite ga na nekoliko dijelova, ovisno o tome koliko velikih pinsa želite. Oblikujte svaki dio u ovalni oblik, ali pazite da ne previše gnječite tijesto kako biste očuvali mjehuriće zraka koji su se formirali tijekom fermentacije.
Stavite oblikovane pinsa na papir za pečenje i ostavite ih još 30 minuta da se odmore. U međuvremenu, zagrijte pećnicu na najvišu temperaturu (oko 250 °C) i stavite kamen za pečenje ili lim za pečenje unutar pećnice kako bi se dobro zagrijali.
Dok se tijesto odmara, pripremite preljev. U zdjeli, pomiješajte pelate, sol, papar i malo maslinovog ulja. Na svaki oblikovani komad tijesta nanesite umak, a zatim dodajte narezanu mozzarellu i svježi bosiljak.
Kada je pećnica dovoljno vruća, stavite pinsu na kamen ili lim i pecite je 10-15 minuta, ili dok ne postane zlatno smeđa i hrskava. Nakon pečenja, izvadite je iz pećnice i pospite s malo maslinovog ulja i svježim bosiljkom.
Pinsa romana je savršena za posluživanje uz čašu dobrog vina ili kao lagani obrok s prijateljima i obitelji. Ova ukusna alternativa tradicionalnoj pizzi nudi jedinstven spoj okusa i tekstura, a uz malo truda, možete je pripremiti u vlastitom domu. Isprobajte ovaj recept i uživajte u čarima rimske kuhinje!