1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Kako provesti popravak ugradbenog vodokotlića?

Kako provesti popravak ugradbenog vodokotlića?

Popravak ugradbenog vodokotlića može se činiti kao izazovan zadatak, ali s pravim informacijama i alatima, to može postati jednostavan proces. Vodokotlići su često korišteni u našim kupaonicama i služe za ispuštanje vode u WC školjku. Kada dođe do problema, kao što su curenje vode, nepravilno punjenje ili buka prilikom ispunjavanja, važno je znati kako pristupiti rješavanju tih problema.

Prvo, potrebno je isključiti dovod vode. To se obično može učiniti jednostavnim okretanjem ventila koji se nalazi iza vodokotlića. Kada je voda isključena, potrebno je isprazniti vodokotlić kako bi se olakšao pristup unutrašnjim dijelovima. To možete učiniti tako da povučete ručku WC školjke ili pomoću gumba za ispiranje, ovisno o modelu vašeg vodokotlića.

Nakon što je vodokotlić prazan, možete ukloniti poklopac. Poklopac se obično može skinuti jednostavnim podizanjem, ali neki modeli imaju vijke koji ga drže na mjestu. Ako je potrebno, koristite odvijač kako biste uklonili vijke i pažljivo podignite poklopac. Sada imate pristup unutrašnjosti vodokotlića.

Jedan od najčešćih problema s vodokotlićima je curenje vode. Ako primijetite da voda neprestano curi iz cijevi koja vodi do WC školjke, postoji nekoliko mogućih uzroka. Prvo, provjerite brtve i spojeve. S vremenom, brtve se mogu istrošiti ili oštetiti, uzrokujući curenje. Ako primijetite oštećenje, potrebno je zamijeniti brtvu. U trgovini možete pronaći zamjenske brtve koje odgovaraju vašem modelu vodokotlića.

Drugi čest uzrok curenja je oštećenje samog plovka. Plovak je odgovoran za regulaciju razine vode unutar vodokotlića. Ako je plovak oštećen ili ne radi ispravno, voda može neprestano teći. Provjerite plovak i, ako je potrebno, zamijenite ga. Uvijek je dobra ideja imati pri ruci nekoliko osnovnih rezervnih dijelova kako biste mogli brzo reagirati na probleme.

Ponekad, problemi s punjenjem vodokotlića mogu biti uzrokovani prljavštinom ili naslagama u ventilu za punjenje. Ako primijetite da se vodokotlić ne puni ispravno, možda ćete morati očistiti ventil. Uklonite ventil i isperite ga pod tekućom vodom kako biste uklonili eventualne naslage. Ako je ventil previše oštećen, razmislite o njegovoj zamjeni.

Osim mehaničkih problema, buka koja se javlja prilikom punjenja vodokotlića može biti uzrokovana prebrzim punjenjem vode. U tom slučaju, moguće je da je potrebno prilagoditi ventil za punjenje kako bi se smanjila brzina protoka vode. Drugi uzrok buke može biti zrak u vodovodnom sustavu. Ako sumnjate na zrak, pokušajte ispustiti vodu iz slavina u vašem domu kako biste ga uklonili.

Kada ste završili s popravcima, vratite poklopac vodokotlića i uključite dovod vode. Nakon što je vodokotlić napunjen, provjerite da li su svi problemi riješeni. Ako voda ne curi i sve funkcije rade kako treba, uspješno ste završili s popravkom. Ako problemi i dalje postoje, možda je najbolje konzultirati se s profesionalnim vodoinstalaterom.

U zaključku, popravak ugradbenog vodokotlića može biti jednostavan zadatak koji možete sami obaviti uz malo znanja i alata. Osim što ćete uštedjeti novac na vodoinstalaterima, također ćete steći dragocjeno iskustvo. Uvijek imajte na umu sigurnost i pazite da radite s isključenim dovodom vode. Sretno s vašim popravcima!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment