Ulrich Zwingli bio je jedan od najznačajnijih reformatora u povijesti kršćanstva, koji je igrao ključnu ulogu u Švicarskoj reformaciji tijekom 16. stoljeća. Rođen 1. siječnja 1484. godine u Wildhausu, Zwingli je od malih nogu pokazivao interes za religiju, te je nakon školovanja odlučio posvetiti svoj život službi Bogu. Njegova teološka razmišljanja i reformistički duh utjecali su na mnoge ljude i oblikovali vjerski život u Švicarskoj.
Jedan od glavnih razloga zbog kojih je Zwingli postao poznat bio je njegov rad u Zürichu, gdje je postao glavni svećenik 1519. godine. U tom je gradu Zwingli započeo s propovijedanjem reformističkih ideja koje su se protivile tadašnjoj katoličkoj crkvi. Zwingli je vjerovao da su mnoge crkvene prakse i običaji, koji su bili duboko ukorijenjeni u tradiciji, suprotni učenju Biblije. Njegova osnovna teza bila je da se vjernici trebaju vraćati izvorima kršćanstva i da bi trebali temeljiti svoju vjeru na Svetom pismu.
U svom radu, Zwingli je naglašavao važnost Božje riječi i kritizirao uporabu ikona i relikvija, kao i praksu indulgenata koja je bila uobičajena u katoličkoj crkvi. On je smatrao da je jedini autoritet u pitanjima vjere Biblija, a ne crkvena tradicija ili dogme. Ove su ideje naišle na snažan odaziv među građanima Züricha, što je dovelo do široke podrške njegovim reformama.
Jedna od najvažnijih promjena koje je Zwingli uveo bila je ukidanje misa i drugih obreda koji nisu imali temelja u Bibliji. Umjesto toga, usredotočio se na propovijedanje i zajedničko čitanje Svetog pisma. Također je promicao jednostavniji oblik bogoslužja, koji je uključivao samo propovijed i molitvu, bez dodatnih svečanosti i rituala. Njegov rad u Zürichu doveo je do toga da su mnogi ljudi napustili katoličku crkvu i pridružili se reformiranoj zajednici.
Zwingli nije radio samo na vjerskoj obnovi, već je bio i aktivan u društvenim pitanjima. Smatrao je da bi crkva trebala imati utjecaj na društvo i politiku, te je sudjelovao u raspravama o pravima i dužnostima građana. Zwingli je bio zagovornik socijalne pravde i brige za siromašne. Njegove ideje o društvenoj odgovornosti i moralnom ponašanju bile su novina u to vrijeme, a njegov utjecaj se osjećao ne samo u vjerskom, već i u političkom životu Švicarske.
Unatoč njegovim uspjesima, Zwingli se suočavao s brojnim izazovima. Njegova reformistička nastojanja naišla su na protivljenje od strane katoličkih vlasti, koje su se osjećale ugroženima njegovim idejama. U 1531. godini, nakon što su se tenzije između katoličkih i reformiranih zajednica povećale, došlo je do rata između dviju strana. Zwingli je sudjelovao u ovom sukobu kao vojni kapelan, a nažalost, izgubio je život u bitci kod Kappel. Njegova smrt bila je veliki gubitak za reformacijski pokret, ali su njegove ideje nastavile živjeti kroz učenike i sljedbenike koji su nastavili borbu za reformu crkve.
Zwinglijeva ostavština i dalje ima veliki značaj za protestantizam, a njegovo učenje utjecalo je na kasnije reformatore kao što su Johannes Calvin i Martin Luther. Njegov naglasak na Bibliji, te ideje o zajedničkoj odgovornosti i etici u društvu ostavili su dubok trag u europskoj povijesti. Danas se Zwingli slavi kao jedan od ključnih figura u povijesti reformacije, a njegovo ime i rad često se proučavaju u kontekstu razvoja modernog kršćanstva.