1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kako pravilno hraniti bebu od 12 do 18 mjeseci?

Kako pravilno hraniti bebu od 12 do 18 mjeseci?

Hranjenje bebe od 12 do 18 mjeseci ključno je za njen razvoj i zdravlje. U ovom razdoblju beba prelazi iz dojenja ili formule na čvrstu hranu, a to je vrijeme kada se počinju razvijati i njezovi prehrambeni okusi. Pravilna ishrana u ovom uzrastu može značajno utjecati na buduće prehrambene navike i zdravlje djeteta. U nastavku ćemo razmotriti što bi sve trebalo uključiti u prehranu bebe, kako bi se osiguralo da dobije sve potrebne hranjive tvari.

Prvo, važno je napomenuti da bebe u ovom uzrastu trebaju raznovrsnu prehranu koja uključuje voće, povrće, žitarice, meso i mliječne proizvode. Voće i povrće treba nuditi u različitim oblicima, bilo kao pire, kuhanog ili sirovog. Primjerice, banane, kruške, jabuke i bundeve mogu se lako pripremiti i poslužiti bebi. Povrće poput mrkve, brokule ili tikvica također je odlično za uvođenje u prehranu.

Osim voća i povrća, žitarice su važan izvor energije. Bebe u ovom uzrastu mogu konzumirati cjelovite žitarice kao što su zobene pahuljice, riža ili kruh. Žitarice se mogu kombinirati s voćem ili povrćem za dodatnu hranjivost. Također, mliječni proizvodi kao što su jogurt i sir mogu se uvoditi, no važno je odabrati proizvode bez dodanih šećera i umjetnih aditiva.

Meso je također važan izvor proteina i željeza. Bebe mogu jesti piletinu, govedinu ili ribu, a meso treba biti dobro kuhano i sitno sjeckano ili pirea. Riba, osobito masna riba poput lososa, može biti odličan izvor omega-3 masnih kiselina koje su bitne za razvoj mozga.

U ovom razdoblju bebe također mogu početi piti vodu. Iako je mlijeko i dalje važno, voda može pomoći u održavanju hidratacije, osobito kada se uvode čvrste namirnice. Osim toga, važno je izbjegavati zaslađene napitke i sokove, jer oni mogu biti štetni za zube i mogu dovesti do prekomjernog unosa šećera.

Prilikom hranjenja, bitno je poticati samostalnost. Bebe u dobi od 12 do 18 mjeseci često žele same jesti, stoga je preporučljivo omogućiti im da koriste rukice ili pribor za jelo. Ovaj proces može biti prljav, ali je važan za razvoj motoričkih vještina i samopouzdanja. Pomažući bebi da samostalno jede, učite je važnosti prehrambenih navika i potičete istraživanje okusa i tekstura.

Jedan od ključnih savjeta za hranjenje beba u ovom uzrastu je da se poslužuju male porcije. Bebe imaju male trbuhe i često će se zasititi brže od odraslih. Pružite raznoliku hranu, ali u malim količinama, kako bi beba mogla isprobati različite okuse i teksture bez preopterećenja.

U ovom uzrastu, također je dobro uvesti rutinu obroka. Bebe vole predvidljivost, stoga postavljanje redovitih vremena za obroke može pomoći u stvaranju pozitivnih prehrambenih navika. Obroci trebaju biti opušteni i bez stresa, a zajedničko jedenje s obitelji može dodatno potaknuti interes bebe za hranom.

Kao dodatak, važno je pratiti alergije i netolerancije. Kada uvodite nove namirnice, preporučuje se da ih uvodite jednu po jednu, kako biste lakše uočili moguće reakcije. Ako primijetite bilo kakve simptome poput osipa, povraćanja ili proljeva nakon konzumacije određene hrane, odmah se obratite pedijatru.

Na kraju, bitno je napomenuti da je svaka beba jedinstvena i da se prehrambene potrebe mogu razlikovati. Slijedite njezine signale gladi i sitosti, te se posavjetujte s pedijatrom ili nutricionistom ako imate bilo kakvih nedoumica. Pravilna ishrana u ovom uzrastu postavit će temelje za zdravu budućnost.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment