1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Kako povezati ruter na ruter?

Kako povezati ruter na ruter?

U današnjem digitalnom svijetu, povezivanje mrežnih uređaja postalo je nužnost za mnoge korisnike, bilo da se radi o kućnim ili poslovnim okruženjima. Jedan od čestih scenarija je povezivanje jednog rutera na drugi ruter. Ovaj proces može zvučati komplicirano, ali uz nekoliko koraka i osnovno razumijevanje mrežnih postavki, možete lako postaviti svoju mrežu prema svojim potrebama.

Prvo, važno je razumjeti razliku između primarnog i sekundarnog rutera. Primarni ruter je onaj koji je direktno povezan s internetom, dok je sekundarni ruter često korišten za proširenje dometa mreže ili za stvaranje odvojene mreže za goste. Postavljanjem sekundarnog rutera možete smanjiti opterećenje na primarnom ruteru i poboljšati performanse vaše mreže.

Postupak povezivanja rutera može se izvesti na nekoliko načina, ovisno o vašim potrebama i opremi koju posjedujete. Najčešći način je putem Ethernet kabela, a postoji i mogućnost bežičnog povezivanja, ali to može biti složenije i manje pouzdano.

Da biste povezali ruter na ruter putem Ethernet kabela, prvo se pobrinite da imate potrebne kablove i da su oba rutera isključena. Priključite jedan kraj Ethernet kabela u LAN port primarnog rutera, dok drugi kraj priključite u WAN port sekundarnog rutera. Nakon što ste to učinili, uključite oba rutera. Važno je napomenuti da je WAN port na sekundarnom ruteru obično označen drugačije od LAN portova, pa obratite pažnju na oznake.

Kada su ruteri uključeni, trebate pristupiti postavkama sekundarnog rutera. To možete učiniti putem web preglednika tako da upišete IP adresu rutera, koja je obično navedena na donjoj strani uređaja ili u priručniku. U većini slučajeva, IP adresa će biti nešto poput 192.168.1.1 ili 192.168.0.1. Nakon što se prijavite u sučelje, bit ćete u mogućnosti konfigurirati postavke.

Jedna od prvih stvari koju trebate učiniti je isključiti DHCP na sekundarnom ruteru. DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) je protokol koji automatski dodjeljuje IP adrese uređajima unutar mreže. Budući da primarni ruter već upravlja dodjelom IP adresa, omogućavanje DHCP-a na sekundarnom ruteru može dovesti do sukoba IP adresa. Nakon što isključite DHCP, možete ručno dodijeliti IP adresu sekundarnom ruteru, koja mora biti unutar iste mrežne klase kao primarni ruter, ali izvan raspona IP adresa koje primarni ruter dodjeljuje.

Na primjer, ako primarni ruter koristi IP adresu 192.168.1.1 i dodjeljuje adrese od 192.168.1.2 do 192.168.1.100, možete dodijeliti sekundarnom ruteru IP adresu 192.168.1.101. Nakon što ste to učinili, od vas će biti zatraženo da spremite promjene i ponovno pokrenete ruter.

Jednom kada je sekundarni ruter pravilno konfiguriran, možete ga koristiti kao dodatnu mrežu ili za proširenje dometa vaše postojeće mreže. Ako ste povezali ruter bežično, proces je sličan, ali ćete morati odabrati način rada, kao što je ‘repeater’ ili ‘access point’, ovisno o funkcionalnostima vašeg uređaja.

U slučaju bežičnog povezivanja, od vas će također biti zatraženo da unesete lozinku glavne mreže kako bi se sekundarni ruter mogao povezati s primarnim. Nakon što završite s postavljanjem, testirajte vezu pomoću nekoliko uređaja kako biste osigurali da sve radi ispravno.

Kada završite s povezivanjem i konfiguriranjem rutera, važno je da redovito provjeravate ažuriranja firmvera za oba uređaja. Ažuriranja često donose poboljšanja sigurnosti i performansi, što može biti ključno za sigurnost vaše mreže.

Zaključno, povezivanje rutera na ruter može poboljšati vašu mrežnu povezanost i omogućiti bolje upravljanje uređajima unutar mreže. Uz osnovno razumijevanje i nekoliko jednostavnih koraka, možete lako postaviti sustav koji će zadovoljiti vaše potrebe za povezivanjem.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment