1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je epistaksis? Kako razumjeti i liječiti krvarenje iz nosa?

Što je epistaksis? Kako razumjeti i liječiti krvarenje iz nosa?

Epistaksis, poznata i kao krvarenje iz nosa, česta je pojava koja može zadesiti svaku osobu, bez obzira na dob ili spol. Iako u većini slučajeva nije ozbiljna, epistaksis može biti vrlo neugodna i zastrašujuća situacija. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome i metode liječenja epistaksisa, kao i kako se nositi s njime kada se dogodi.

Krvarenje iz nosa može nastati iz različitih razloga. Najčešći uzroci uključuju suhi zrak, posebno tijekom zimskih mjeseci kada grijanje može isušiti sluznicu nosa. Osim toga, alergije i prehlade mogu dovesti do upale i iritacije sluznice, što može uzrokovati krvarenje. Trauma ili ozljede nosa također su česti uzroci epistaksisa. Osobe koje imaju problema s krvnim tlakom ili koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi također su sklonije krvarenju iz nosa.

Simptomi epistaksisa obično uključuju iznenadno krvarenje iz jednog ili oba nosna otvora. Osobe koje dožive epistaksis mogu primijetiti da im krv teče niz nos ili u grlo. U nekim slučajevima, krvarenje može biti lagano i brzo prestati, dok u drugim situacijama može biti intenzivnije i zahtijevati medicinsku pomoć. Osobe koje pate od čestih epistaksisa trebaju se posavjetovati s liječnikom kako bi isključile ozbiljnije zdravstvene probleme.

Kada se suočite s epistaksisom, postoje neki koraci koje možete poduzeti za samopomoć. Prvo, važno je ostati miran. Panika može povećati krvni tlak i pogoršati krvarenje. Zatim, s nogama u ravnom položaju, nagnite se malo prema naprijed kako biste spriječili gutanje krvi. Pritom možete pritisnuti nosnice zajedno kako biste zaustavili krvarenje. Držite pritisak nekoliko minuta, a zatim polako otpustite. Ako krvarenje ne prestaje nakon 10 minuta, preporučuje se potražiti medicinsku pomoć.

U mnogim slučajevima, liječenje epistaksisa može uključivati korištenje ovlaživača zraka ili nazalnih sprejeva za vlaženje sluznice nosa. Ako se epistaksis često ponavlja, liječnik može preporučiti cauterizaciju nosne sluznice, što je postupak koji koristi toplinu ili kemikalije za zaustavljanje krvarenja. U ozbiljnijim slučajevima, može biti potrebno liječenje osnovnog uzroka krvarenja, poput problema s krvnim tlakom ili poremećaja zgrušavanja krvi.

Prevencija epistaksisa također igra važnu ulogu. Redovito ovlaživanje zraka u vašem domu, posebno tijekom zime, može pomoći u smanjenju suhoće sluznice. Također, izbjegavanje dužeg korištenja lijekova koji isušuju nos, poput nekih dekongestiva, može biti korisno. Osobe s alergijama trebaju upravljati svojim simptomima kako bi smanjile rizik od krvarenja iz nosa.

U zaključku, epistaksis može biti neugodan i zastrašujući, ali uz pravilno razumijevanje i liječenje, većina slučajeva može se uspješno riješiti. Ako se epistaksis često ponavlja ili je popraćen drugim simptomima, bitno je konzultirati se s liječnikom kako biste isključili ozbiljnije zdravstvene probleme. Zapamtite, briga o sebi i svom zdravlju ključna je za prevenciju i liječenje ovog uobičajenog stanja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment