1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Zašto dolazi do ukocenosti vilice posle vađenja zuba?

Zašto dolazi do ukocenosti vilice posle vađenja zuba?

Vađenje zuba može biti stresno iskustvo, a nakon zahvata mnogi pacijenti se suočavaju s različitim posljedicama, uključujući i ukocenost vilice. Ova pojava može izazvati zabrinutost i neugodnosti, a često se postavlja pitanje zašto se to događa i što učiniti u takvim situacijama.

Ukocenost vilice nakon vađenja zuba obično je rezultat nekoliko čimbenika. Tijekom postupka vađenja zuba, osobito ako je zub bio jako pokvaren ili je bio smješten duboko u čeljusti, može doći do traumatizacije okolnih živaca. Najčešće se radi o alveolarnom živcu, koji je odgovoran za osjetljivost donje usne i brade. Ako je ovaj živac oštećen ili pritisnut tijekom vađenja, pacijent može osjetiti ukočenost ili trnce u području donje vilice.

Osim toga, postoperativni edem, ili oticanje, može dodatno pritisnuti na nerve, što rezultira osjećajem ukocenosti. Uobičajeno je da se nakon vađenja zuba pojavi i bol, a kombinacija boli i ukocenosti može dodatno otežati oporavak. Iako se većina pacijenata oporavi bez problema, neki mogu iskusiti dugotrajne simptome koji traju nekoliko tjedana ili čak mjeseci.

Drugi uzroci ukocenosti vilice mogu uključivati infekciju mjesta vađenja. Ako se razvije infekcija, to može dovesti do dodatnog oticanja i pritiska na nerve. U takvim slučajevima, pacijent će obično osjetiti i dodatne simptome poput crvenila, topline i gnojnog iscjetka iz rane. Ovi simptomi zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć i liječenje antibioticima.

Važno je napomenuti da je ukocenost vilice često privremena i većina pacijenata se oporavi bez trajnih posljedica. Međutim, ako ukočenost potraje duže od nekoliko tjedana, preporučuje se konzultacija s stomatologom ili specijalistom. Oni mogu provesti dodatne pretrage, uključujući rendgenske snimke, kako bi isključili moguće komplikacije.

Kako bi se ublažili simptomi ukocenosti, pacijentima se često preporučuje primjena topline ili hladnoće na zahvaćeno područje. Primjena leda može pomoći u smanjenju oticanja, dok topli oblozi mogu potaknuti cirkulaciju i opustiti mišiće. Također je važno održavati dobru oralnu higijenu i slijediti sve upute stomatologa u vezi s postoperativnom njegom.

U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti fizioterapiju za jačanje mišića vilice i poboljšanje pokretljivosti. Fizioterapija može uključivati vježbe koje pomažu u opuštanju mišića i poboljšanju funkcije. Osim toga, lijekovi protiv bolova i protuupalni lijekovi mogu biti korisni u upravljanju bolom i nelagodom tijekom oporavka.

Na kraju, važno je napomenuti da se svaki pacijent različito oporavlja nakon vađenja zuba. Osjetljivost i ukocenost vilice su individualni simptomi koji ovise o mnogim čimbenicima, uključujući tehniku vađenja, stanje zuba i opće zdravlje pacijenta. U svakom slučaju, ako se osjećate zabrinuti zbog ukocenosti ili bilo kakvih drugih simptoma nakon vađenja zuba, ne ustručavajte se konzultirati svog stomatologa. On će moći procijeniti vašu situaciju i pružiti najbolji savjet za daljnje liječenje.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment