1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako prepoznati i liječiti gljivične bolesti rajčice?

Kako prepoznati i liječiti gljivične bolesti rajčice?

Rajčica (Solanum lycopersicum) je jedna od najpopularnijih povrtnih kultura u svijetu, a njeno uzgoj često se suočava s raznim bolestima. Među najčešćim problemima su gljivične bolesti koje mogu značajno utjecati na prinos i kvalitetu plodova. U ovom članku istražit ćemo najčešće gljivične bolesti rajčice, kako ih prepoznati, prevenirati i liječiti.

Jedna od najraširenijih gljivičnih bolesti rajčice je plamenjača (Phytophthora infestans). Ova bolest izaziva smeđe mrlje na lišću i stabljici, a u vlažnim uvjetima može brzo napredovati, uzrokujući propadanje cijelih biljaka. Plamenjača se najčešće javlja u vlažnim uvjetima, stoga je važno osigurati dobru ventilaciju između biljaka i izbjegavati prekomjerno zalijevanje. Kada primijetite simptome plamenjače, preporučuje se uklanjanje zaraženih dijelova biljke i primjena fungicida na bazi bakra.

Druga česta gljivična bolest rajčice je pepelnica (Leveillula taurica). Ova bolest se manifestira kao bijela praškasta prevlaka na gornjoj strani listova, dok donja strana može biti žuta. Pepelnica se često javlja u toplim i suhim uvjetima, a može se kontrolirati primjenom fungicida ili prirodnih rješenja poput mlijeka razrijeđenog vodom. Osim toga, važno je redovito uklanjati zaražene listove i održavati dobru cirkulaciju zraka oko biljaka.

Gljivična bolest koja se također može pojaviti kod rajčice je siva plijesan (Botrytis cinerea). Ova bolest uzrokuje smeđe, vlažne mrlje na plodovima i stabljikama, a u vlažnim uvjetima može brzo napredovati. Siva plijesan često se javlja kod zrelih plodova, a može se spriječiti pravilnim zalijevanjem i ventilacijom. Kada se bolest pojavi, uklonite zaražene plodove i tretirajte biljke odgovarajućim fungicidima.

Osim ovih bolesti, rajčica može biti pogođena i drugim gljivičnim patogenima poput Crne pjegavosti (Alternaria solani) koja uzrokuje smeđe pjege na lišću, ili Fusarium wilt (Fusarium oxysporum) koja uzrokuje propadanje biljke. Uvijek je važno pratiti stanje biljaka i provoditi preventivne mjere kako biste smanjili rizik od ovih bolesti.

Prevencija je ključna kada je u pitanju zaštita rajčice od gljivičnih bolesti. Prvo, odabir otpornijih sorti rajčice može značajno smanjiti rizik od infekcija. Osim toga, pravilno razmaknite biljke kako bi se osigurala dobra cirkulacija zraka, a redovito uklanjanje zaraženih dijelova biljaka može spriječiti širenje bolesti. Također, izbjegavajte zalijevanje listova kako biste smanjili vlažnost koja pogoduje razvoju gljivica.

U slučaju zaraze gljivicama, važno je reagirati brzo i učinkovito. Prvo, identificirajte bolest i uklonite zaražene dijelove biljaka. Zatim, primijenite odgovarajuće fungicide prema uputama proizvođača. Uvijek se preporučuje korištenje ekoloških proizvoda kada je to moguće, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža u vrtu.

Na kraju, važno je napomenuti da pravilna njega i pažnja prema biljkama mogu znatno smanjiti rizik od gljivičnih bolesti. Održavajte tlo bogato hranjivim tvarima, redovito zalijevajte, ali izbjegavajte prekomjernu vlagu. Također, pratite vremenske uvjete i prilagodite njegu rajčice prema potrebama. S pravim pristupom, možete uživati u zdravim i plodnim rajčicama bez brige o gljivičnim bolestima.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment