1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kada bebe mogu spavati na trbuhu?

Kada bebe mogu spavati na trbuhu?

Spavanje je jedna od najvažnijih aktivnosti za novorođenčad i dojenčad. U prvih nekoliko mjeseci života, roditelji se često pitaju kada je pravo vrijeme da njihova beba počne spavati na trbuhu. Ovo pitanje dolazi s puno briga, jer se sigurnost djeteta uvijek stavlja na prvo mjesto. U ovom članku istražit ćemo kada i zašto bebe mogu spavati na trbuhu, kao i preporuke stručnjaka.

Preporuke o spavanju beba često se temelje na istraživanjima i savjetima stručnjaka za dječju medicinu. U prvih šest mjeseci života, većina stručnjaka savjetuje da bebe spavaju na leđima. Ovaj položaj smanjuje rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS), koji je ozbiljna prijetnja za novorođenčad. SIDS se najčešće javlja tijekom spavanja, a položaj na leđima se pokazao kao najsigurniji za novorođenčad.

Nakon što beba navrši šest mjeseci, mnoge bebe počinju razvijati svoje motoričke vještine i mogu se okretati same. U ovom razdoblju, roditelji primjećuju da se njihova beba sama okreće na trbuh tijekom spavanja. Kada beba može samostalno okretati se na trbuh, to je znak da je spremna za spavanje u tom položaju. Međutim, važno je napomenuti da roditelji ne bi trebali prisiljavati bebu da spava na trbuhu ako se ona još uvijek ne okreće sama.

Osim toga, kada beba počne spavati na trbuhu, važno je osigurati sigurno okruženje za spavanje. To uključuje korištenje čvrste i ravne podloge za spavanje, izbjegavanje mekih jastučića i pokrivača te uklanjanje svih potencijalnih opasnosti iz okoline. Bebe ne bi trebale spavati na površinama koje su previše mekane ili nestabilne, jer to može povećati rizik od gušenja.

Roditelji bi također trebali pratiti svoju bebu kada spava na trbuhu. U početku, može biti korisno provjeravati bebu redovito kako bi se osiguralo da je u sigurnom položaju. Ako beba ne voli spavati na trbuhu, ne treba je prisiljavati. Svaka beba je jedinstvena i može imati svoje preferencije kada je u pitanju pozicija za spavanje.

Važno je napomenuti da, iako je spavanje na trbuhu moguće kada beba postane starija i sposobnija, većina stručnjaka preporučuje da se beba prvotno polaže na leđa za vrijeme sna, dok se ne navikne na samostalno okretanje. Kada beba postigne tu sposobnost, roditelji mogu biti sigurniji da je sposobna sama se prilagoditi svom položaju spavanja.

Nadalje, postoje i dodatni savjeti koje roditelji mogu slijediti kako bi osigurali sigurnost svoje bebe tijekom spavanja. Uvijek je preporučljivo održavati sobu u kojoj beba spava na ugodnoj temperaturi, izbjegavati izlaganje dima i drugih iritansa te poticati dojenje, što može smanjiti rizik od SIDS-a. Također, redovite posjete pedijatru mogu pomoći roditeljima da se informiraju o najboljim praksama za sigurnost spavanja.

Zaključno, kada bebe mogu spavati na trbuhu? Općenito, stručnjaci savjetuju da beba može početi spavati na trbuhu kada počne samostalno okretati se, obično oko šest mjeseci starosti. Uvijek je važno pratiti sigurnosne smjernice i osigurati sigurno okruženje za spavanje kako bi se smanjio rizik od SIDS-a. Svaka beba je drugačija, stoga se roditeljima savjetuje da se posavjetuju sa svojim pedijatrom za individualne preporuke i savjete.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment