Rodiljni dopust za očeve tema je koja se sve više istražuje i o kojoj se raspravlja u društvu. U mnogim zemljama, pa tako i u Hrvatskoj, očevi imaju pravo na dopust nakon rođenja djeteta, što im omogućava da aktivno sudjeluju u ranom odgoju i brizi za svoje novorođenče. Ova praksa ne samo da potiče vezu između oca i djeteta, već i omogućava majkama da se oporave nakon poroda bez dodatnog stresa. No, koliko traje ovaj dopust i koja je naknada povezana s njim?
Prema važećim zakonima u Hrvatskoj, očevi imaju pravo na rodiljni dopust u trajanju od dva mjeseca. Ova pogodnost uvedena je kako bi se potaknula ravnoteža između obiteljskih obaveza i profesionalnog života, kao i kako bi se očevi potaknuli na aktivno sudjelovanje u brizi za djecu. Očevi mogu iskoristiti ovaj dopust unutar 6 mjeseci od rođenja djeteta, što im daje određenu fleksibilnost prilikom planiranja.
Jedno od najčešćih pitanja koja se postavljaju u vezi s rodiljnim dopustom za očeve odnosi se na visinu naknade koju primaju tijekom tog razdoblja. Naknada za rodiljni dopust iznosi 70% prosječne plaće oca u prethodnih 12 mjeseci. Međutim, postoje određeni limiti koji se primjenjuju, tako da maksimalni iznos naknade ne može premašiti određeni prag, koji se godišnje utvrđuje od strane nadležnih institucija. U 2023. godini, taj prag iznosi otprilike 1,500 eura mjesečno, što znači da očevi tijekom dva mjeseca mogu primiti ukupno do 3,000 eura, pod uvjetom da im je plaća bila dovoljna visoka.
Osim financijske komponente, rodiljni dopust za očeve ima i značajan psihološki i emocionalni utjecaj na obitelj. Sudjelovanje oca u brizi za novorođenče pomaže u jačanju obiteljskih veza i potiče ravnopravnost u odgoju djece. Očevi koji koriste rodiljni dopust često izvještavaju o pozitivnim promjenama u svom odnosu s partnericom, kao i o povećanju osjećaja zadovoljstva i ispunjenosti u roditeljstvu. Ova iskustva mogu doprinijeti stvaranju zdravijeg obiteljskog okruženja i boljem razvoju djeteta.
Naravno, potrebno je napomenuti da mnogi očevi i dalje ne koriste svoje pravo na rodiljni dopust iz raznih razloga. Često su to strahovi od gubitka posla, nedostatak informacija o pravima ili jednostavno tradicionalne norme koje još uvijek prevladavaju u društvu. Iako je zakonodavstvo već napravilo korak naprijed u promicanju ravnopravnosti, važno je nastaviti educirati i informirati očeve o njihovim pravima i mogućnostima. Kroz razne kampanje i edukacijske programe, cilj je potaknuti očeve da se uključe u brigu za svoju djecu i iskoriste sve pogodnosti koje im zakon nudi.
Rodiljni dopust za očeve također može imati dugoročne koristi za društvo u cjelini. Kada očevi preuzmu aktivnu ulogu u odgoju djece, to može dovesti do promjena u društvenim normama i očekivanjima, što može rezultirati ravnotežom između privatnog i poslovnog života za sve roditelje. U konačnici, to može doprinijeti i smanjenju rodne nerazmjernosti u radnoj snazi, jer će se i žene moći lakše vraćati na posao nakon poroda, znajući da očevi preuzimaju dio odgovornosti za brigu o djeci.
U zaključku, rodiljni dopust za očeve u trajanju od dva mjeseca s naknadom od 70% prosječne plaće predstavlja važan korak prema ravnopravnosti u roditeljstvu. Iako postoje izazovi s kojima se očevi suočavaju prilikom donošenja odluke o korištenju ovog dopusta, važno je nastaviti raditi na promociji ovih prava i poticanju očeva da aktivno sudjeluju u odgoju svoje djece. Samo tako možemo stvoriti zdravije i ravnotežnije obitelji, koje će imati pozitivan utjecaj na buduće generacije.