Tartufi su jedno od najcjenjenijih gljiva na svijetu, a njihova berba predstavlja pravi izazov i avanturu za mnoge ljubitelje prirode. U ovom članku istražit ćemo kada počinje sezona berbe tartufa, koji su uvjeti potrebni za njihov rast, te kako se pripremiti za ovu uzbudljivu aktivnost.
Berba tartufa obično počinje u rujnu i traje sve do prosinca, ovisno o vrsti tartufa i klimatskim uvjetima. Najpoznatiji tartufi su crni tartufi (Tuber melanosporum) i bijeli tartufi (Tuber magnatum). Crni tartufi obično se beru od rujna do ožujka, dok bijeli tartufi imaju sezonu koja traje od rujna do prosinca. U nekim područjima, poput Istre u Hrvatskoj, berba bijelih tartufa najintenzivnije je u listopadu i studenom.
Tartufi rastu pod zemljom u simbiozi s korijenjem određenih drvenastih biljaka, kao što su hrastovi, lipo i smreke. Za uspješan rast tartufa potrebna je specifična vrsta tla, koje mora biti bogato hranjivim tvarima i dobro drenirano. Također, važno je da područje bude dovoljno vlažno, ali ne prekomjerno zalijevano. Idealna temperatura za rast tartufa kreće se između 10 i 20 stupnjeva Celzijevih.
Kada planirate berbu tartufa, preporučuje se da se najprije informirate o pravilima i propisima koji se odnose na berbu u vašem području. U Hrvatskoj, berba tartufa može biti regulirana raznim zakonima koji se odnose na zaštitu prirode. Prije nego što krenete u berbu, provjerite imate li potrebne dozvole i informacije o zaštićenim područjima.
Osim toga, bitno je znati kako pravilno beriti tartufe. Tartufi se najčešće beru pomoću posebnih pasa koji su obučeni za traženje ovih dragocjenih gljiva. Pas, obično pasmina poput Lagotto Romagnolo, može osjetiti miris tartufa ispod zemlje i pomoći vam da ih pronađete. Nakon što pas označi mjesto, potrebno je pažljivo iskopati tartuf kako ne biste oštetili njegovo korijenje i okolno tlo.
Prilikom berbe tartufa, važno je imati na umu nekoliko pravila. Prvo, uvijek ostavite nekoliko tartufa u tlu kako bi se osigurala njihova reprodukcija za sljedeće godine. Drugo, ne berite tartufe na područjima koja su već izložena prekomjernom izlovu, jer to može dovesti do smanjenja populacije tartufa. Treće, poštujte prirodu i čuvajte okoliš, jer tartufi igraju važnu ulogu u ekosustavu.
Nakon berbe, tartufe je važno pravilno očistiti i pohraniti. Ne preporučuje se pranje tartufa, već ih je bolje obrisati suhom krpom kako bi se očuvala njihova aroma. Tartufi se mogu čuvati u hladnjaku, a najbolji način za očuvanje njihove svježine je pohrana u rižu ili u staklenku s maslinovim uljem. Svježi tartufi mogu se prodavati po cijenama od 200 do 800 eura po kilogramu, ovisno o vrsti i kvaliteti.
U zaključku, berba tartufa predstavlja uzbudljivu aktivnost koja zahtijeva znanje, strpljenje i poštovanje prema prirodi. Sezona berbe tartufa počinje u rujnu i traje do prosinca, a kako biste uživali u ovoj avanturi, važno je informirati se o pravilima berbe, uvjetima rasta i načinima pripreme. S obzirom na visoku cijenu tartufa, svaka berba može biti i unosna, ali prije svega, to je prilika za uživanje u prirodi i otkrivanje njezinih skrivenih blaga.