1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Božićna zvijezda: Kako je održavati?

Božićna zvijezda: Kako je održavati?

Božićna zvijezda, poznata i kao poinsettia, popularna je sobna biljka koja se često koristi za ukrašavanje domova tijekom blagdanske sezone. Ova prekrasna biljka potječe iz Meksika i poznata je po svojim živopisnim crvenim, ružičastim ili bijelim ‘cvećem’, koje su zapravo bracts, dok su pravi cvjetovi mali i žuti. Osim što je vizualno privlačna, božićna zvijezda također može biti izazovna za održavanje. U ovom članku istražit ćemo kako pravilno brinuti o božićnoj zvijezdi kako bi ostala zdrava i lijepa tijekom cijele zime.

Prvo što trebate znati o božićnoj zvijezdi jest da voli svijetle, ali indirektne sunčeve svjetlosti. Idealno mjesto za ovu biljku je prozor okrenut prema istoku ili sjeveru, gdje će primati dovoljno svjetla, ali neće biti izložena izravnom suncu koje može oštetiti njezine listove. Ako primijetite da se listovi počinju smeđiti ili opadati, to može biti znak da biljka dobiva previše sunca. U tom slučaju, premjestite je na manje osvijetljeno mjesto.

Temperatura je također važna za zdravlje božićne zvijezde. Ova biljka preferira temperature između 18 i 22 stupnja Celzija. Izbjegavajte izlaganje biljke naglim promjenama temperature, kao što su hladni propuhu ili blizina grijaćih tijela. Ako se božićna zvijezda izloži niskim temperaturama ispod 10 stupnjeva, može doći do oštećenja lišća i stabljike, što može utjecati na njen rast i cvjetanje.

Jedan od ključnih aspekata njege božićne zvijezde je pravilno zalijevanje. Ova biljka ne voli previše vode, pa je važno ne pretjerivati s zalijevanjem. Prvo provjerite tlo; ako je gornji sloj tla suh na dodir, vrijeme je za zalijevanje. Koristite sobnu temperaturu vodu i zalijte biljku dok voda ne počne izlaziti iz drenažnih rupa na dnu posude. Nakon zalijevanja, pobrinite se da višak vode ne ostane u saučelju, jer to može uzrokovati truljenje korijena. Tijekom zime, božićna zvijezda će rasti sporije, pa je potrebno manje zalijevanja.

Osim zalijevanja, božićna zvijezda također treba povremeno gnojivo. Preporučuje se koristiti gnojivo s niskim udjelom dušika, a bogato fosforom i kalijem. Gnojivo primijenite svaka dva do četiri tjedna tijekom razdoblja rasta, koje obično traje od proljeća do ljeta. Uzimajući u obzir da je božićna zvijezda osjetljiva na prekomjernu upotrebu gnojiva, pridržavajte se uputa na pakiranju.

Kada dođe vrijeme za cvatnju, božićna zvijezda će početi razvijati svoje karakteristične bracts. Imajte na umu da će se cvjetovi pojaviti samo ako biljka dobije dovoljno tamnog vremena. Da biste potaknuli cvjetanje, osigurajte da biljka ima najmanje 14 sati tame svake noći tijekom razdoblja cvatnje. To možete postići prekrivanjem biljke neprozirnom vrećom ili kutijom tijekom noći.

Na kraju, božićna zvijezda može se nakon cvatnje rezati i pripremiti za sljedeću sezonu. Kada lišće počne opadati, obrežite stabljike na visinu od 10 do 15 cm i premjestite biljku na hladnije mjesto s malo svjetla. Tijekom proljeća, kada se počne razvijati nova vegetacija, možete je ponovno izložiti svjetlu i početi s redovitim zalijevanjem i gnojidbom.

Uzimajući u obzir sve ove savjete, vaša božićna zvijezda može ostati lijepa i zdrava tijekom cijele zime, donoseći radost i blagdansko raspoloženje u vaš dom. Pravilna njega ove biljke može osigurati da svake godine ponovno procvjeta i oduševljava svojom ljepotom.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment