1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Brati jabuke lješnjake? Kako i kada je najbolje vrijeme za berbu voća?

Brati jabuke lješnjake? Kako i kada je najbolje vrijeme za berbu voća?

Berba jabuka lješnjaka jedno je od najuzbudljivijih razdoblja u vrtlarstvu, a istovremeno i ključno za postizanje kvalitetnog uroda. Jabuke i lješnjaci, iako su različite vrste voća, često se uzgajaju u istim uvjetima i mogu se beriti u slično vrijeme. U ovom članku istražit ćemo kako pravilno brati jabuke lješnjake, kada je najbolji trenutak za berbu, kao i nekoliko savjeta za očuvanje plodova nakon berbe.

Prvo, važno je razumjeti kada je vrijeme za berbu jabuka. Jabuke su obično spremne za berbu od kraja kolovoza pa sve do listopada, ovisno o sorti. Mnogi vrtlari koriste nekoliko znakova za određivanje zrelosti jabuka. Jedan od najvažnijih pokazatelja je boja ploda. Zrele jabuke obično imaju bogatu i ujednačenu boju. Također, jabuke bi trebale biti čvrste na dodir, a njihov okus trebao bi biti sladak i sočan. Ako jabuke imaju gorki okus, to može značiti da su još nezrele.

Kada govorimo o lješnjaku, vrijeme berbe je obično u rujnu i listopadu. Lješnjaci su spremni za berbu kada se školjke počnu otvarati, a plodovi padaju s drveta. Postoje različite sorte lješnjaka koje se razlikuju po vremenu zrenja, ali općenito, kada primijetite da su plodovi zreli, vrijeme je za berbu. Svakako pazite da ne ostavljate plodove dugo na drvetu nakon što postanu zreli, jer to može rezultirati gubitkom kvalitete.

U procesu berbe jabuka lješnjaka, važno je imati prave alate. Prvo, preporučuje se koristiti rukavice kako biste zaštitili ruke od oštrih grana i plodova. Također, koristite škare za rezanje stabljika jabuka, a za lješnjake je najbolje koristiti ruke kako biste plodove nježno ubrali bez oštećenja. Berba se obično obavlja u suhom vremenu kako bi se izbjeglo oštećenje plodova.

Nakon što ste ubrali jabuke i lješnjake, važno je pravilno ih pohraniti. Jabuke se mogu čuvati u hladnjaku ili na hladnom, tamnom mjestu. Idealna temperatura za čuvanje jabuka je između 0°C i 4°C. Također, jabuke je najbolje čuvati odvojeno od drugih voća i povrća jer ispuštaju etilen, što može ubrzati zrenje drugih plodova.

Što se tiče lješnjaka, oni se također mogu čuvati na hladnom i suhom mjestu. Preporučuje se čuvanje lješnjaka u staklenkama ili plastičnim posudama s hermetičkim poklopcem kako bi se spriječilo prodiranje vlage. Lješnjaci se mogu čuvati i u zamrzivaču, ali prije toga ih treba blanširati kako bi se očuvala njihova kvaliteta i nutritivne vrijednosti.

Osim što su ukusni, jabuke i lješnjaci su također vrlo hranjivi. Jabuke su bogate vlaknima, vitaminom C i raznim antioksidansima koji pomažu u jačanju imunološkog sustava. Lješnjaci, s druge strane, sadrže zdrave masti, proteine, vitamine i minerale. Redovita konzumacija ovih plodova može pridonijeti boljem zdravlju i općem blagostanju.

U konačnici, berba jabuka lješnjaka može biti vrlo nagrađujuća aktivnost. Osim što ćete uživati u svježim plodovima, možete se i povezati s prirodom i uživati u radu na otvorenom. Bez obzira na to jeste li iskusni vrtlar ili tek započinjete, berba jabuka lješnjaka pruža priliku za učenje i uživanje u plodovima vlastitog rada. S vremenom i praksom, postat ćete sve vještiji u ovoj prekrasnoj aktivnosti koja donosi mnoge koristi.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment