Domovinski rat predstavlja jedan od najvažnijih i najtežih perioda u povijesti Republike Hrvatske. Ovaj rat, koji se vodio od 1991. do 1995. godine, označava borbu hrvatskog naroda za samostalnost i očuvanje teritorijalne cjelovitosti države. Postavlja se pitanje: kada je Domovinski rat zapravo počeo?
Prvi znakovi sukoba pojavili su se već 1990. godine, kada je Hrvatska, zajedno s drugim republikama bivše Jugoslavije, počela izražavati svoje težnje za neovisnošću. U tom je razdoblju, nakon višestranačkih izbora, na vlast došla stranka koja je promicala nacionalne interese, a to je bila Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) na čelu s Franjo Tuđmanom. U tom trenutku, napetosti između Hrvata i Srba, koji su činili značajan dio stanovništva Hrvatske, počele su se povećavati.
Prvi otvoreni sukobi počeli su 17. kolovoza 1990. godine, kada je došlo do oružanih sukoba u selu Pakracu. Ovaj incident često se smatra prvim oružanim sukobom u Domovinskom ratu. Tada su se sukobili policijski specijalci i srpske paravojne snage. Ovaj događaj označio je početak oružanih sukoba između hrvatskih snaga i srpskih pobunjenika, koji su se protivili hrvatskoj neovisnosti.
Međutim, pravi početak Domovinskog rata često se veže uz događaje iz 1991. godine. Dana 25. lipnja 1991. godine, Hrvatska je proglasila svoju neovisnost od SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije). Ovaj čin izazvao je oštre reakcije iz Beograda, a vlasti u Srbiji odmah su počele s mobilizacijom svojih snaga. Ubrzo nakon toga, 1. kolovoza 1991. godine, počela su velika vojna djelovanja. Srpske snage, uz potporu JNA (Jugoslavenske Narodne Armije), krenule su u ofenzivu na Hrvatsku, a sukobi su se intenzivirali diljem zemlje.
U rujnu 1991. godine, situacija se dodatno pogoršala kada su srpske snage preuzele kontrolu nad velikim dijelom teritorija Hrvatske, uključujući Vukovar, koji je postao simbol otpora. Vukovar je bio pod opsadom od kolovoza 1991. do studenog iste godine, a grad je pretrpio velike razaranja i gubitke ljudskih života. Vukovar je postao simbol hrabrosti hrvatskog naroda, ali i tragedije koja je zadesila mnoge obitelji.
U razdoblju od 1991. do 1995. godine, Hrvatska se suočavala s brojnim izazovima. Oružani sukobi su se širili, a ratna razaranja su bila strašna. U ratu su sudjelovale različite vojne formacije, uključujući Zbor narodne garde (ZNG), koji je kasnije postao Hrvatska vojska. Tijekom rata, Hrvatska je prolazila kroz različite faze borbe, uključujući i velikosrpsku agresiju koja je imala za cilj podjelu Hrvatske i stvaranje Velike Srbije.
Osim vojnog sukoba, Domovinski rat imao je i duboke društvene posljedice. Mnoge obitelji su bile pogođene gubicima, a milijuni ljudi su morali napustiti svoje domove. Izbjeglice su se tražile diljem Hrvatske, a mnogi su pronašli utočište u susjednim zemljama. Rat je ostavio duboke ožiljke na hrvatskom društvu, a pitanja vezana uz ratne zločine i povratak izbjeglica ostala su aktualna i nakon završetka sukoba.
Domovinski rat službeno je završio 1995. godine, potpisivanjem Erdutske sporazuma i akcijom Oluja, koja je rezultirala oslobođenjem okupiranih područja. Ovaj rat ostavio je neizbrisiv trag u kolektivnoj svijesti hrvatskog naroda i oblikovao je modernu Hrvatsku. Iako je sukob završio, posljedice i danas utječu na društvo, a mnogi se sjećaju stradanja i hrabrosti onih koji su se borili za slobodu i neovisnost.
U zaključku, Domovinski rat započeo je s prvim oružanim sukobima 1990. godine, ali se njegova punina osjetila s proglašenjem neovisnosti 1991. godine. Ovaj period povijesti Hrvatske ostaje važan i kontroverzan, te će se uvijek pamtiti kao vrijeme borbe, stradanja, ali i heroizma hrvatskog naroda.