1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Domovinski rat: od kada do kada?

Domovinski rat: od kada do kada?

Domovinski rat, jedan od najznačajnijih događaja u modernoj hrvatskoj povijesti, započeo je 1991. godine i trajao sve do 1995. godine. Ovaj sukob, koji je proizašao iz raspada bivše Jugoslavije, oblikovao je sudbinu Hrvatske i ostavio duboke ožiljke na društvu, ekonomiji i kulturi. U ovom članku razmotrit ćemo ključne aspekte Domovinskog rata, uključujući uzroke, tijek sukoba, te njegove posljedice.

Uzrok Domovinskog rata leži u složenoj političkoj situaciji u bivšoj Jugoslaviji, gdje su nacionalne tenzije između različitih etničkih grupa rasle tijekom osamdesetih godina. Hrvatska je, kao jedna od republika unutar Jugoslavije, 25. lipnja 1991. godine proglasila neovisnost, što je izazvalo protivljenje tadašnjeg vodstva Srbije i JNA (Jugoslavenske narodne armije). Ovaj čin bio je katalizator za sukob koji će uslijediti.

Rat je službeno započeo u kolovozu 1991. godine, kada su srpske snage, uz potporu JNA, počele napadati hrvatske položaje. Tijekom sljedećih nekoliko godina, Hrvatska se suočila s brojnim izazovima, uključujući gubitak teritorija, masovne izbjeglice i teške borbe. Gradovi poput Vukovara i Osijeka postali su simboli otpora, dok su srpske snage provodile strategiju etničkog čišćenja u područjima pod njihovom kontrolom.

Na početku rata, Hrvatska vojska bila je nedovoljno opremljena i organizirana, ali s vremenom su se stvari počele mijenjati. Međunarodna zajednica, iako sporo, počela je reagirati na sukob. U razdoblju od 1992. do 1995. godine, Hrvatska je dobila značajnu vojnu i političku podršku, što je omogućilo bolju organizaciju i opremanje hrvatskih snaga.

Jedan od ključnih trenutaka u Domovinskom ratu bio je Bitka za Vukovar, koja je trajala od kolovoza do studenog 1991. godine. Grad je bio pod opsadom JNA i srpskih paravojnih postrojbi, a njegova obrana postala je simbol hrvatskog otpora. Nakon višemjesečne borbe, Vukovar je pao 18. studenog 1991. godine, a mnogi su stanovnici stradali ili su morali pobjeći iz svojih domova.

Osim Vukovara, mnoge druge regije u Hrvatskoj također su pretrpjele teške borbe i razaranja. Tijekom rata, više od 200.000 Hrvata je napustilo svoje domove, a mnogi su se suočili s traumama koje su ih pratili cijeli život. Srpske snage počinile su brojne ratne zločine, uključujući masovne pogubljenja i zlostavljanja, što je dodatno zakompliciralo sukob.

Godine 1995. započela je operacija Oluja, koja je bila odlučujuća za konačni ishod rata. Ova vojnokrajnja akcija omogućila je hrvatskoj vojsci da oslobodi veći dio okupiranih teritorija i dovela do sloma srpskih snaga u Hrvatskoj. Operacija Oluja završila je 7. kolovoza 1995. godine, a rezultati su bili dramatični. Prema nekim procjenama, više od 200.000 Srba napustilo je Hrvatsku tijekom i nakon ove operacije, što je dodatno promijenilo demografski sastav zemlje.

Domovinski rat završio je formalno potpisivanjem Daytonskog mirovnog sporazuma 14. prosinca 1995. godine, koji je okončao rat u Bosni i Hercegovini, ali je također postavio temelje za mir u Hrvatskoj. Iako je rat završio, posljedice su se osjećale dugi niz godina. Mnogi su se suočili s gubitkom voljenih osoba, razaranjem domova i traumatiziranim sjećanjima na rat.

U današnje vrijeme, Domovinski rat se obilježava kao važan dio hrvatske povijesti, a sjećanje na žrtve i heroje rata nastavlja živjeti u kolektivnoj svijesti naroda. Brojne spomen obilježja i muzeji posvećeni su ovom razdoblju, a svake godine se održavaju komemoracije u čast onih koji su izgubili život. Iako je rat završio prije više od dva desetljeća, utjecaj koji je imao na Hrvatsku i dalje je prisutan, a proces pomirenja između različitih etničkih zajednica u zemlji još uvijek traje.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment