Džem od trešanja je jedan od najomiljenijih voćnih namaza koji se koristi diljem svijeta. Njegov sladak i sočan okus idealan je za mazanje na kruhu, kolačima ili kao dodatak raznim desertima. U ovom članku ćemo vam predstaviti originalni recept za pripremu džema od trešanja, koji će vam omogućiti da uživate u ovom ukusnom voćnom namazu tokom cijele godine.
Prvo, odaberite svježe trešnje. Trešnje bi trebale biti zrele, sočne i bez oštećenja. Kada birate trešnje, najbolje je odabrati one koje su tamno crvene boje, jer su one obično najslađe. Za ovaj recept trebat će vam oko 1 kilogram trešanja. Prije nego što počnete s pripremom džema, operite trešnje pod mlazom hladne vode i uklonite koštice. Ovaj korak može biti pomalo dug, ali vrijedi truda jer će vam omogućiti da dobijete finu i glatku teksturu džema.
Nakon što ste očistili trešnje, potrebno je pripremiti šećer. U ovom receptu koristi se oko 700 grama šećera. Možete prilagoditi količinu šećera prema vlastitim željama; ako volite manje slatko, dodajte malo manje šećera. Također, možete koristiti i prirodne zaslađivače, ali imajte na umu da će se vrijeme kuhanja i konzistencija džema možda promijeniti.
U velikoj tiganju ili loncu, stavite pripremljene trešnje i šećer. Dobro promiješajte kako bi se šećer ravnomjerno rasporedio među trešnjama. Ostavite smjesu da odstoji oko 30 minuta, kako bi trešnje pustile svoj sok. Ovo će pomoći da se džem bolje kuha i da dobije bogatiju aromu.
Nakon što je smjesa odležala, stavite lonac na srednju vatru i pustite da kuha. Dok se kuha, miješajte povremeno kako biste spriječili da se džem zalijepi za dno. Kada smjesa počne ključati, smanjite vatru na lagano i pustite da se kuha oko 30-40 minuta. Tijekom kuhanja, trešnje će se raspasti, a džem će se zgusnuti.
Da biste provjerili je li džem gotov, možete koristiti jednostavnu metodu s hladnom tanjurom. Uzmite tanjur i stavite ga u zamrzivač na nekoliko minuta. Nakon toga, stavite malu količinu vrućeg džema na hladni tanjur i pričekajte nekoliko sekundi. Ako se džem stvrdne i ne razlije se, spreman je za punjenje u tegle.
Kada je džem gotov, sklonite ga s vatre i ostavite da se malo ohladi. Pripremite sterilizirane tegle koje ćete koristiti za čuvanje džema. Sterilizacija tegli može se postići kuhanjem u vrućoj vodi ili stavljanjem u pećnicu na 100°C na 10 minuta. Kada su tegle spremne, pažljivo ulijte vrući džem u tegle, ostavljajući malo prostora na vrhu. Zatvorite tegle čvrsto poklopcima.
Džem od trešanja možete čuvati na sobnoj temperaturi, ali preporučuje se čuvanje u hladnjaku nakon otvaranja. Također, ako želite produžiti trajnost džema, možete ga pasterizirati u vodenoj kupelji. Ovo će osigurati da džem duže ostane svjež i ukusan.
Uživajte u svom domaćem džemu od trešanja! Ovaj recept savršen je za pripremu u ljetnim mjesecima kada su trešnje u sezoni. Džem možete koristiti na različite načine – kao premaz za kruh, dodatak jogurtu, ili čak kao sastojak u raznim desertima. Svaki put kada otvorite teglu, uživat ćete u okusu ljeta i svježih trešanja.
Osim što je ukusan, džem od trešanja također je bogat vitaminima i antioksidansima, što ga čini zdravim izborom za vašu prehranu. Priprema vlastitog džema također je odličan način za smanjenje otpada, jer možete iskoristiti voće koje možda ne biste pojeli svježe.
U konačnici, izrada džema od trešanja je jednostavan proces koji zahtijeva malo truda, ali će vam donijeti veliko zadovoljstvo i slatke uspomene. Isprobajte ovaj recept i uživajte u svakom zalogaju.