Enterobius vermicularis, poznata i kao crvica ili pinworm, parazitski je crv koji najčešće zahvaća ljudski probavni sustav. Ova vrsta crva najčešće se nalazi u debelom crijevu i rektumu ljudi, a najpoznatija je po tome što uzrokuje svrbež u analnom području, osobito noću. Ovaj parazit je najčešći uzrok infekcija crvima kod djece, iako se može javiti i kod odraslih.
Infekcija Enterobius vermicularis događa se kada se jaja ovog crva unesu u organizam. Jaja mogu postati zaražena kada osoba dodirne kontaminirane površine ili predmete, poput posteljine, odjeće ili igračaka, a zatim dotakne usta. Također, jaja se mogu prenijeti i putem kontaminirane hrane ili vode. Kada jaja dospiju u probavni sustav, iz njih se razvijaju ličinke koje se zatim kreću kroz crijeva, gdje se razvijaju u odrasle crve.
Odrasli crvi obično žive u debelom crijevu, a ženke izlaze iz anusa kako bi položile jaja na kožu oko analnog otvora. Ovaj proces obično se događa noću, što uzrokuje svrbež i nelagodu kod zaražene osobe. Svrbež može biti toliko jak da osoba čeprka kožu, što može dovesti do sekundarnih bakterijskih infekcija. Osim svrbeža, infekcija Enterobius vermicularis može uzrokovati i druge simptome kao što su nesanica, razdražljivost i abdominalna bol.
Jedna od najvećih opasnosti od infekcije ovim parazitom je lakoća s kojom se može prenijeti. Zbog svojih sitnih jaja, Enterobius vermicularis može preživjeti na površinama nekoliko tjedana, što olakšava prijenos. Škole, vrtići i druge zajednice mogu postati središta infekcija, posebno među djecom koja često ne održavaju higijenske navike. Zbog toga je važno educirati djecu o važnosti pranja ruku, osobito nakon korištenja WC-a i prije jela.
Za dijagnosticiranje infekcije Enterobius vermicularis liječnici često koriste metodu nazvanu „tape test“. Ova metoda uključuje stavljanje ljepljive trake na kožu oko analnog otvora kako bi se prikupila jaja koja su možda položena. Uzorak se zatim šalje u laboratorij na analizu. Kada se potvrdi infekcija, liječenje obično uključuje primjenu antiparazitskih lijekova poput mebendazola ili albendazola, koji su učinkoviti u eliminaciji ovih crva.
Osim lijekova, važno je provesti i mjere prevencije kako bi se spriječila ponovna infekcija. To uključuje održavanje dobre higijene, redovito pranje ruku, posebno nakon korištenja WC-a i prije jela, te pranje posteljine i odjeće zaraženih osoba. Također, preporučuje se da zaražene osobe ne dijele ručnike, odjeću ili pribor za jelo s drugima.
Ukratko, Enterobius vermicularis je parazitski crv koji uzrokuje infekciju poznatu kao enterobijaza. Iako su simptomi često blagi, infekcija se može lako prenijeti i uzrokovati nelagodu. Edukacija o higijenskim praksama i pravovremeno liječenje ključni su za prevenciju i kontrolu ove infekcije. Ako sumnjate na infekciju, važno je konzultirati se s liječnikom radi dijagnoze i liječenja.