Estrus, poznat i kao estrusni ciklus ili ‘vruća faza’, predstavlja ključnu fazu u reproduktivnom ciklusu kuja. Ovaj proces je od velike važnosti za uzgajivače i vlasnike pasa, jer utječe na zdravlje, ponašanje i potencijalne legle. Razumijevanje estrusa i parenja kod pasa može pomoći vlasnicima u donošenju informiranih odluka o reprodukciji, kao i u osiguranju zdravlja svojih ljubimaca.
Estrus kod kuja obično se javlja dva puta godišnje, ali to može varirati ovisno o pasmini, dobi i općem zdravlju psa. Ciklus traje otprilike tri tjedna i može se podijeliti u četiri glavne faze: proestrus, estrus, metestrus (ili diestrus) i anestrus. Tijekom proestrusa, kuja počinje pokazivati znakove privlačnosti prema mužjacima, ali još uvijek nije spremna za parenje. Ova faza može trajati od 7 do 10 dana.
U fazi estrusa, koja traje otprilike tjedan dana, kuja je plodna i spremna za parenje. Tijekom ovog razdoblja, nivo estrogena se povećava, a pas će privlačiti mužjake. Znakovi estrusa uključuju promjene u ponašanju, kao što su povećana aktivnost, češće uriniranje i promjene u izgledu vulve. Vlasnici pasa trebali bi biti oprezni tijekom ove faze, jer su kuje u estrusu privlačne mužjacima, što može dovesti do neželjenog parenja.
Metestrus ili diestrus nastupa nakon estrusa i obično traje oko dva mjeseca. Tijekom ove faze, kuja se vraća u normalno stanje, a nivo hormona se stabilizira. Ako dođe do oplodnje, kuja će početi razvijati trudnoću. U suprotnom, ciklus će se završiti i kuja će ući u anestrus, razdoblje mirovanja između ciklusa estrusa.
Ponekad se vlasnici suočavaju s pitanjem kada je najbolje vrijeme za parenje. Idealno vrijeme za parenje je tijekom estrusa, kada je kuja plodna. Međutim, preporučuje se konzultacija s veterinarom kako bi se odredio optimalan trenutak za parenje, jer različiti psi mogu imati različite obrasce plodnosti.
Uzgajivači bi također trebali biti svjesni potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih s parenjem. Na primjer, neki psi mogu imati genetske predispozicije za određene bolesti koje se mogu prenijeti na potomstvo. Stoga je važno provesti zdravstvene preglede i testove prije nego što se odlučite na parenje. Osim toga, vlasnici pasa trebali bi razmotriti etičke aspekte uzgoja i osigurati da su svi psi uključeni u proces zdravi i dobro zbrinuti.
Kada se odlučite za parenje, važno je stvoriti sigurno i udobno okruženje za kuju. To uključuje pružanje odgovarajuće prehrane, redovitih veterinarskih pregleda i prostora gdje se pas može opustiti. Također, vlasnici bi trebali biti spremni na mogućnost da kuja može imati leglo i da će trebati pružiti njegu i podršku tijekom trudnoće i nakon poroda.
U zaključku, estrus i parenje kod pasa složeni su procesi koji zahtijevaju pažljivo razmatranje. Razumijevanje estrusnog ciklusa, znakova plodnosti i odgovornosti vezanih uz uzgoj može pomoći vlasnicima i uzgajivačima da donesu informirane odluke. Uvijek je preporučljivo konzultirati se s veterinarom kako bi se osiguralo dobrobit i zdravlje svih uključenih pasa.