Feta sir je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih sireva u svijetu, a posebno se ističe u mediteranskoj kuhinji. Ovaj slani i kremasti sir potječe iz Grčke, gdje se tradicionalno pravi od ovčjeg mlijeka, a ponekad se miješa s kozjim mlijekom. Zbog svoje bogate arome i karakteristične teksture, feta sir je iznimno svestran i može se koristiti u raznim jelima, od salata do pita.
U ovom članku istražujemo kako se pravi feta sir, od odabira sastojaka do samog procesa izrade. Za izradu feta sira, osnovni sastojci su mlijeko, kultura bakterija, rennet (koagulant) i sol. Kvaliteta mlijeka je ključna, stoga se preporučuje korištenje svježeg ovčjeg mlijeka, ako je to moguće. Ako ne možete pronaći ovčje mlijeko, možete koristiti mješavinu ovčjeg i kozjeg mlijeka.
Prvi korak u izradi feta sira je pasterizacija mlijeka. To se može učiniti zagrijavanjem mlijeka na temperaturu od oko 72 °C tijekom 15 sekundi. Nakon pasterizacije, mlijeko se hladi na temperaturu od 30 °C, a zatim se dodaju kulture bakterija. Ove kulture su važne jer pomažu u razvoju okusa i teksture sira. Mješavinu dobro promiješajte i ostavite je da odstoji oko 30 minuta kako bi se kulture aktivirale.
Nakon što su se kulture aktivirale, dodajte rennet. Rennet pomaže u zgrušavanju mlijeka, a proces zgrušavanja obično traje između 30 i 60 minuta. Kada se mlijeko zgruša, trebate ga rezati u male kockice, obično veličine oko 1 cm. Ovaj korak pomaže sirutki da se odvaja od zgrušane mase. Nakon rezanja, ostavite da odstoji još 5 minuta prije nego što pređete na sljedeći korak.
Nakon što ste rezali zgrušano mlijeko, trebate ga grijati. Postavite posudu na laganu vatru i polako zagrijavajte zgrušanu masu na temperaturu od oko 38 °C. Tijekom zagrijavanja, nježno miješajte kako biste spriječili da se kockice sira slijepe. Ovaj proces trajat će oko 20 minuta. Kada dostignete željenu temperaturu, maknite posudu s vatre i ostavite da odstoji još 10 minuta.
Sljedeći korak je odvlačenje sirutke. Nakon što se sir ohladi, pažljivo prebacite zgrušanu masu u cjedilo obloženo gazom ili čistom krpom. Ostavite da se ocijedi nekoliko sati ili preko noći, ovisno o tome koliko čvrst sir želite. Kada se sir ocijedi, prebacite ga u posudu i posolite ga. Sol ne samo da daje okus, već također pomaže u očuvanju sira.
Nakon soljenja, sir se može staviti u kalupe ili oblikovati rukama. Ako želite tradicionalni izgled, možete ga staviti u drvene kalupe koji će dati siru karakterističan oblik. Ostavite sir da odstoji na hladnom mjestu nekoliko dana kako bi se razvili okusi. Nakon toga, feta sir je spreman za konzumaciju.
Feta sir možete čuvati u hladnjaku, obično u slanoj otopini kako bi se očuvala svježina. Također ga možete koristiti u raznim jelima poput grčkih salata, pite od sira, ili ga jednostavno dodati kao dodatak jelima od povrća. Feta sir je bogat proteinima, kalcijem i vitaminima, što ga čini zdravim izborom u prehrani.
U konačnici, izrada feta sira kod kuće može biti zabavan i nagrađujući projekt. Uz malo truda i vremena, možete uživati u domaćem siru koji će nadmašiti sve komercijalne verzije. Sljedeći put kada poželite fetu, razmislite o tome da je napravite sami i uživate u svim prednostima koje ona donosi.