1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Hrvatska povijest od revolucije do nezavisnosti?

Hrvatska povijest od revolucije do nezavisnosti?

Hrvatska povijest od revolucije do nezavisnosti obuhvaća ključne događaje i procese koji su oblikovali današnju Republiku Hrvatsku. Ovaj period, koji se može okvirno definirati od kraja 18. stoljeća do početka 21. stoljeća, predstavlja vrijeme velikih političkih, društvenih i kulturnih promjena. Početak ovog razdoblja obilježen je Francuskom revolucijom koja je imala značajan utjecaj na cijelu Europu, uključujući i Hrvatsku.

U 19. stoljeću, Hrvatska se nalazila unutar Habsburške Monarhije, a nacionalni pokret postao je sve jači. Hrvati su tražili veća prava i autonomiju unutar monarhije. U tom kontekstu, 1848. godina bila je prelomna. Godina revolucije donijela je valove narodnih ustanka i prosvjeda diljem Europe, a Hrvatska nije bila iznimka. U Zagrebu su se održavali sastanci na kojima se raspravljalo o nacionalnim pravima i autonomiji, a jedan od ključnih dokumenata tog vremena bio je ‘Bačka deklaracija’, koja je zahtijevala veća prava za hrvatski narod.

Nakon neuspjelih revolucija, Hrvatska je nastavila s borbom za svoja prava. Godina 1868. donijela je ‘Hrvatsko-Ugarsku nagodbu’, kojom je Hrvatska dobila određenu autonomiju, ali je bila podložna utjecaju Mađarske. Ova nagodba predstavljala je kompromis između želja Hrvata za neovisnošću i potrebom za stabilnošću unutar Austro-Ugarske Monarhije.

Na početku 20. stoljeća, Hrvatska se suočila s novim izazovima, posebno nakon Prvog svjetskog rata. Kraj rata donio je raspad Austro-Ugarske, a Hrvatska se pridružila Kraljevini SHS (Srbija, Hrvatska i Slovenija). Ova nova državna zajednica nije zadovoljila hrvatske političke aspiracije, a nacionalni pokret ponovno se aktivirao. U tom razdoblju, političke stranke poput Hrvatske seljačke stranke i Hrvatske narodne stranke postale su ključni akteri u borbi za prava Hrvata.

Drugi svjetski rat donio je nove tragedije i izazove. U ovom razdoblju, Hrvatska je bila podijeljena između različitih sila, uključujući fašističku Italiju i nacističku Njemačku. U tom kaotičnom okruženju, pojavila se i ideja o neovisnoj Hrvatskoj, koju su podržavali različiti pokreti otpora. Nakon rata, Hrvatska postaje dio socijalističke Jugoslavije, što je značilo novo razdoblje političke represije, ali i ekonomske modernizacije.

Godine 1990., nakon višestranačkih izbora, Hrvatska je započela proces osamostaljivanja. Na čelu s Franjom Tuđmanom, Hrvatska je proglasila svoju neovisnost 25. lipnja 1991. godine. Ovaj trenutak bio je povijesni, no uslijedila su teška vremena. Hrvatska je bila suočena s agresijom Srbije, što je rezultiralo Domovinskim ratom koji je trajao do 1995. godine. Tijekom rata, Hrvatska je izgubila mnoge živote, ali je također pokazala iznimnu otpornost i borbenost.

Proces obnove i izgradnje države započeo je odmah nakon rata. Hrvatska je postala članicom Ujedinjenih naroda 1992. godine, a nakon toga i drugih međunarodnih organizacija. U 21. stoljeću, Hrvatska je konačno postala članica Europske unije 2013. godine, što je bio još jedan važan korak prema punoj integraciji u europske strukture.

Hrvatska povijest od revolucije do nezavisnosti je kompleksna i izazovna, ali također pokazuje snagu naroda koji se borio za svoja prava i neovisnost. Ova povijest oblikuje identitet današnje Hrvatske i njezinu ulogu u Europskoj uniji.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment