1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. In vitro oplodnja: kako se to radi?

In vitro oplodnja: kako se to radi?

Vantjelesna oplodnja (IVF) je medicinska procedura koja omogućuje parovima koji imaju problema s plodnošću da ostvare svoje snove o roditeljstvu. Ova metoda se koristi kada prirodni proces oplodnje ne uspijeva zbog raznih razloga, uključujući hormonalne poremećaje, oštećene jajovode, nisku kvalitetu spermija ili druge medicinske probleme. U ovom članku ćemo detaljno opisati kako se vantjelesna oplodnja provodi, korak po korak.

Prvi korak u procesu vantjelesne oplodnje je konzultacija s liječnikom specijalistom za plodnost. Tijekom ovog sastanka, liječnik će provesti temeljitu analizu zdravstvenog stanja oba partnera, uključujući krvne pretrage, ultrazvuk jajnika i spermogram. Ova početna procjena pomaže liječniku da utvrdi uzrok neplodnosti i preporuči najbolji plan liječenja.

Nakon temeljitog pregleda, sljedeći korak je stimulacija jajnika. U ovom dijelu postupka, žena će primati hormonalne injekcije kako bi potaknula jajnike na proizvodnju više jajnih stanica nego što bi to bilo u prirodnom ciklusu. Ove injekcije se obično daju tijekom 8 do 14 dana, a liječnici će redovito pratiti razvoj jajnih stanica putem ultrazvuka i krvnih pretraga. Cilj je dobiti između 8 i 15 zrelih jajnih stanica, što povećava šanse za uspjeh postupka.

Kada jajne stanice postignu odgovarajuću zrelost, slijedi postupak vađenja jajnih stanica, poznat kao aspiracija jajnih stanica. Ovaj zahvat se obično obavlja pod blagom anestezijom, a liječnik koristi tanku iglu koja se umetne kroz vaginalni zid do jajnika. Uz pomoć ultrazvuka, liječnik će prikupiti zrele jajne stanice iz jajnika. Postupak traje otprilike 20-30 minuta, a nakon njega žena može ići kući nakon kraćeg oporavka.

Dok se jajne stanice vađaju, partner (ili donator spermija) također daje uzorak sperme. Taj uzorak se obrađuje u laboratoriju kako bi se odabrali najzdraviji spermiji koji će se koristiti za oplodnju jajnih stanica. Ova faza je ključna jer kvaliteta spermija može značajno utjecati na uspjeh vantjelesne oplodnje.

Nakon što su jajne stanice i spermiji pripremljeni, dolazi do oplodnje. Ovo se može učiniti na dva načina: konvencionalnom oplodnjom ili intracitoplazmatskom injekcijom spermija (ICSI). U konvencionalnoj oplodnji, spermiji se stavljaju u posudu s jajnim stanicama i ostavljaju da oplode jajne stanice prirodnim putem. U ICSI metodi, jedan spermij se izravno injektira u jajnu stanicu, što je često preporučljivo u slučajevima s niskom kvalitetom spermija. Oplodnja obično traje 24 do 48 sati, a nakon toga se prate embriji koji se razvijaju.

Nakon nekoliko dana, embriji se pregledavaju i najzdraviji embriji se biraju za transfer. Ovaj postupak se obično obavlja 3 do 5 dana nakon oplodnje. Tijekom ovog zahvata, liječnik koristi tanku kateter kako bi umetnuo jedan ili više embrija u maternicu žene. Ovaj postupak je bezbolan i ne zahtijeva anesteziju.

Nakon transfera embrija, žena se obično savjetuje da se odmara nekoliko dana, ali se ne preporučuje potpuni odmor. Dva tjedna nakon transfera, žena se vraća na testiranje kako bi se utvrdilo je li došlo do trudnoće. Ako je test pozitivan, slijedi daljnje praćenje trudnoće putem ultrazvuka.

Važno je napomenuti da vantjelesna oplodnja nije uvijek uspješna iz prvog pokušaja. U mnogim slučajevima, parovi će morati proći kroz nekoliko ciklusa kako bi postigli željeni rezultat. Troškovi vantjelesne oplodnje variraju, ali mogu doseći i nekoliko tisuća eura po ciklusu, ovisno o klinici i dodatnim postupcima koji se mogu preporučiti.

S obzirom na emocionalne i fizičke izazove koje vantjelesna oplodnja može donijeti, podrška partnera i stručnjaka je iznimno važna. Parovi se također mogu obratiti savjetnicima za plodnost kako bi se nosili s stresom i emocionalnim opterećenjem tijekom ovog procesa. Vantjelesna oplodnja može biti dug i izazovan put, ali uz pravu podršku i liječenje, mnogi parovi uspijevaju ostvariti svoj san o roditeljstvu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment