U današnje vrijeme, kada je dostupnost sadržaja na internetu i drugim medijima veća nego ikad, važno je razmisliti o tome što gledamo i kako to utječe na nas kao pojedince i kao društvo. Kampanja “birajmo što gledamo” poziva nas da preuzmemo kontrolu nad svojim medijskim izborima i da postanemo svjesni poruka koje nam se šalju kroz različite platforme. Ova kampanja ne samo da se bavi osobnim odabirom sadržaja, već i širim posljedicama koje ti odabiri mogu imati na naše društvo i kulturu.
U vremenu kada su informacije dostupne na dohvat ruke, često zaboravljamo na važnost kritičkog razmišljanja. Mnogi ljudi jednostavno prebacuju kanale ili skrolaju kroz društvene mreže bez promišljanja o tome što konzumiraju. Ova kampanja potiče nas da postanemo aktivni sudionici u oblikovanju vlastitih medijskih preferencija. Razumijevanje sadržaja koji gledamo može nam pomoći da prepoznamo stereotipe, predrasude i dezinformacije koje su često prisutne u modernim medijima.
Jedan od glavnih ciljeva kampanje “birajmo što gledamo” je podizanje svijesti o kvaliteti medijskog sadržaja. U moru informacija, često se susrećemo s niskokvalitetnim sadržajem koji može imati negativan utjecaj na naše mišljenje i ponašanje. Ova kampanja poziva nas da prepoznamo i podržimo kvalitetne medijske projekte, kao što su edukativni dokumentarci, inspirativne priče i sadržaji koji promiču pozitivne vrijednosti. Na taj način, možemo doprinijeti stvaranju boljeg medijskog okruženja koje ne samo da zabavlja, već i educira i inspirira.
Kampanja također naglašava važnost podrške lokalnim medijima i neovisnim kreativcima. U svijetu globalizacije, često zaboravljamo na bogatstvo lokalne kulture i umjetnosti. Birajući gledati i podržavati lokalne projekte, ne samo da pomažemo očuvanju kulturne baštine, već i potičemo kreativnost u našim zajednicama. Ova podrška može doći u različitim oblicima, od gledanja lokalnih filmova i serija do sudjelovanja u radionicama i događanjima koja promoviraju lokalne umjetnike.
Osim toga, važno je naglasiti i ulogu roditelja u oblikovanju medijskih navika djece. U svijetu punom sadržaja, roditelji imaju ključnu ulogu u usmjeravanju svoje djece prema kvalitetnim i edukativnim sadržajima. Kampanja “birajmo što gledamo” potiče roditelje da aktivno sudjeluju u odabiru sadržaja koji njihova djeca konzumiraju. To uključuje zajedničko gledanje filmova i serija, razgovore o porukama koje ti sadržaji prenose, kao i postavljanje granica u vezi s vremenom provedenim pred ekranima. Na taj način, možemo osigurati da naša djeca odrastaju u zdravom medijskom okruženju koje potiče njihov razvoj i kreativnost.
U konačnici, kampanja “birajmo što gledamo” nije samo o osobnim preferencijama, već o kolektivnoj odgovornosti. Svi mi, kao potrošači medijskog sadržaja, imamo moć oblikovati budućnost medija. Kroz naše izbore, možemo utjecati na to koje poruke i vrijednosti se promoviraju u društvu. Birajući kvalitetan sadržaj, podržavajući lokalne projekte i potičući kritičko razmišljanje, doprinosimo stvaranju boljeg medijskog okruženja za sve. U svijetu koji se brzo mijenja, važno je da budemo svjesni svojih izbora i njihovog utjecaja na nas i naše društvo.