Izgradnja bazena u vlastitom dvorištu može zvučati kao izazovan projekt, ali uz pravi pristup i planiranje, to može postati ostvariva stvar. Mnogi se pitaju mogu li sami izgraditi bazen i kako to učiniti ispravno. Ovaj članak istražuje sve aspekte izgradnje bazena, uključujući potrebne materijale, alate, korake koje treba slijediti i savjete za uspjeh.
Prvo, potrebno je razmisliti o vrsti bazena koji želite izgraditi. Postoje različite vrste bazena, uključujući betonske, plastične i stakloplastične. Betonski bazeni su najizdržljiviji i najprilagodljiviji, ali su i najskuplji. Plastični bazeni su brži za postavljanje, ali mogu imati kraći vijek trajanja. Stakloplastični bazeni nude dobar kompromis između cijene i kvalitete.
Jedan od najvažnijih koraka u izgradnji bazena je planiranje. Prvo, odaberite mjesto gdje želite postaviti bazen. Provjerite da li je to područje ravno, ima dobar pristup i dovoljno sunčeve svjetlosti tijekom dana. Također, obavezno se informirajte o lokalnim propisima i dozvolama koje su potrebne za izgradnju bazena. U nekim slučajevima, možda ćete morati zatražiti dozvolu od lokalne vlasti ili uprave za graditeljstvo.
Nakon što ste odabrali lokaciju i osigurali potrebne dozvole, sljedeći korak je izrada plana i proračuna. Izgradnja bazena može koštati od nekoliko tisuća eura pa do desetaka tisuća, ovisno o materijalima i veličini bazena. S obzirom na to, važno je napraviti detaljan proračun koji uključuje cijene materijala, alata, radne snage (ako planirate angažirati pomoć) i drugih troškova.
Jednom kada imate plan i proračun, možete započeti s pripremom terena. Prvo, označite područje gdje će se bazen nalaziti. Zatim, iskopajte zemlju do potrebne dubine. Ako gradite betonski bazen, trebate iskopati i dodatni prostor za armaturu i cijevi. Ovaj korak može biti fizički zahtjevan, pa razmislite o angažiranju profesionalaca ako niste sigurni u svoje sposobnosti.
Nakon iskopavanja, sljedeći korak je postavljanje temelja. Ako gradite betonski bazen, trebate postaviti armaturu koja će osigurati stabilnost bazena. Nakon što ste postavili armaturu, možete početi s izlijevanjem betona. Ovaj proces zahtijeva pažnju i preciznost, stoga se pobrinite da slijedite sve upute i preporuke. Kada se beton osuši, možete započeti s izradom unutarnje obloge bazena. Mnogi ljudi biraju keramičke pločice, ali postoje i druge opcije poput stakloplastike ili PVC-a.
Nakon što je unutrašnjost bazena gotova, sljedeći korak je instalacija sustava filtracije i pumpanja. Ovi sustavi su ključni za održavanje čistoće i kvalitete vode u bazenu. Postavite cijevi i spojite ih na pumpu, a zatim provjerite funkcionira li sustav ispravno. U ovom koraku također možete razmisliti o dodavanju dodatnih značajki poput rasvjete ili grijanja.
Jednom kada je bazen izgrađen i sustav instaliran, preostaje vam samo napuniti bazen vodom i uživati u svom novom prostoru za opuštanje. Ne zaboravite redovito održavati bazen kako biste osigurali dugotrajno korištenje. Održavanje uključuje čišćenje, testiranje i podešavanje kemijskih vrijednosti vode te provjeru opreme.
Izgradnja bazena kao sam svoj majstor može biti izazovan, ali i vrlo nagrađujući projekt. Uz dobar plan, odgovarajuće materijale i malo truda, možete stvoriti vlastiti raj u dvorištu. Ako ste spremni na izazov, ne ustručavajte se zaroniti u ovaj projekt – uživat ćete u plodovima svog rada.