1. Početna
  2. Putovanja & Avanture
  3. Je li Australija bila engleska kolonija?

Je li Australija bila engleska kolonija?

Australija, kontinent koji zauzima cijeli jugoistočni dio Zemlje, ima bogatu i složenu povijest koja seže unatrag tisućama godina. No, kada govorimo o modernoj povijesti Australije, često se postavlja pitanje: je li Australija bila engleska kolonija? Odgovor na to pitanje leži u raznim povijesnim događajima koji su oblikovali ovu zemlju.

Prvi europski dodir s Australijom dogodio se 1606. godine kada je nizozemski moreplovac Willem Janszoon sletio na obalu Cape Yorka. Međutim, tek 1770. godine, britanski kapetan James Cook otkrio je istočnu obalu Australije i proglasio je britanskom teritorijom. Ovaj događaj bio je presudan za budućnost Australije jer je označio početak britanske kolonizacije.

Godine 1788. britanski guverner Arthur Phillip doveo je prvu grupu doseljenika, uglavnom osuđenika, u Port Jackson, današnji Sydney. Ova prva kolonija bila je poznata kao Nova Južna Wales i postavila je temelje za daljnje britansko naseljavanje. Tijekom sljedećih desetljeća, britanske vlasti su nastavile slati više osuđenika i doseljenika, čime se širila kolonijalna vlast.

U 19. stoljeću, Australija je postala sve važnija britanska kolonija. Tijekom ovog razdoblja osnovane su i druge kolonije poput Tasmnije, Viktorije, Južne Australije, Queenslanda i Zapadne Australije. Svaka od ovih kolonija imala je svoju vlastitu vladu, no sve su bile pod vlašću britanskog kralja ili kraljice, što znači da je Australija bila dio britanskog imperija.

Život u kolonijama bio je izazovan. Mnogi doseljenici suočavali su se s teškim uvjetima, uključujući sušu, bolesti i sukobe s lokalnim aboridžinskim stanovništvom. Aboridžini su imali svoju bogatu kulturu i tradiciju koja je postojala tisućama godina prije dolaska Europljana, a sukobi zbog zemljišta i resursa doveli su do tragedija koje su trajale stoljećima.

Kako su kolonije rasle, tako je rasla i potražnja za radnom snagom. Tijekom 19. stoljeća, Australija je postala odredište za mnoge imigrante, uključujući one iz Irske i drugih europskih zemalja. Ovaj val imigracije dodatno je oblikovao demografiju i kulturu Australije, dok su mnogi ljudi tražili bolje uvjete života i nove prilike.

Godine 1901., Australija je postala Commonwealth, što znači da su se kolonije ujedinile u jednu državu. Iako je Australija ostala povezana s Britanijom, stvorena je nova nacionalna vlada koja je imala ovlasti nad unutarnjim poslovima. Tijekom Prvog svjetskog rata, Australija je poslala svoje trupe da se bore uz britanske snage, što je dodatno učvrstilo vezu između Australije i Britanije.

Međutim, tijekom 20. stoljeća, Australija je počela razvijati svoj identitet kao neovisna nacija. Proces dekolonizacije započeo je nakon Drugog svjetskog rata, a mnogi su se počeli udaljavati od britanske dominacije. Godine 1986. donesen je Zakon o Australijskoj neovisnosti, koji je dodatno osnažio autonomiju Australije i smanjio britanske utjecaje.

Danas, Australija je neovisna zemlja koja je članica Commonwealtha, ali se ne smatra britanskom kolonijom. Kultura, politika i društvo zemlje oblikovani su kroz povijest, ali su se razvijali prema vlastitim potrebama i identitetu. Unatoč britanskim korijenima, Australija je postala multikulturalna nacija koja slavi raznolikost i bogatstvo svojih građana iz različitih dijelova svijeta.

U zaključku, Australija je bila engleska kolonija, ali danas je neovisna država s vlastitim identitetom. Povijest kolonizacije ostavila je dubok trag na društvo i kulturu, ali također je otvorila put za razvoj suvremene Australije kakvu poznajemo danas.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment