U današnje vrijeme, uzgoj mladih kokoši postaje sve popularniji među malim poljoprivrednicima i entuzijastima koji žele stvoriti dodatni izvor prihoda. No, koliko je zapravo isplativo ulaganje u ovu vrstu stočarstva? Ovaj članak istražuje sve aspekte isplativosti uzgoja mladih kokoši, od inicijalnih troškova do potencijalnih prihoda.
Prvo, važno je razumjeti osnovne troškove koji su povezani s uzgojem mladih kokoši. Mlade kokoši, koje se često nazivaju i pilići, obično se nabavljaju kao jednodnevni pilići. Cijena jednodnevnog pilića može varirati, ali u prosjeku se kreće od 1 do 3 eura po komadu, ovisno o rasi i proizvođaču. Dakle, ako planirate nabaviti 100 pilića, inicijalni trošak može iznositi između 100 i 300 eura.
Osim početne cijene, trebate uzeti u obzir i troškove smještaja. Kokoši zahtijevaju odgovarajući kavez ili kokošinjac koji ih štiti od grabežljivaca i osigurava da su u sigurnom okruženju. Troškovi izgradnje kokošinjca mogu varirati ovisno o materijalima koje koristite, ali u prosjeku se mogu kretati od 300 do 800 eura za osnovnu strukturu. Uloženi novac u kokošinjac može se smatrati dugoročnom investicijom, budući da će on trajati nekoliko godina ako se pravilno održava.
Nakon što ste osigurali smještaj i nabavili piliće, dolazi do troškova hrane. Mlade kokoši zahtijevaju specijaliziranu hranu bogatu proteinima koja će im pomoći u rastu. Trošak hrane može iznositi oko 20 do 40 eura mjesečno za 100 pilića, ovisno o kvaliteti hrane i dodatnim hranjivim tvarima koje možda dodajete. Uz to, trebate osigurati dovoljnu količinu vode, što također može dodati malo na vaše mjesečne troškove.
Osim hrane i smještaja, morate uzeti u obzir i troškove veterinarske skrbi. Redovni pregledi i cijepljenja su ključni za održavanje zdravlja kokoši. Troškovi veterinarske skrbi mogu iznositi od 50 do 100 eura godišnje, ovisno o stanju vaših kokoši i potrebama za liječenjem.
Jednom kada vaše mlade kokoši postanu odrasle, počinju davati jaja. U prosjeku, kokoši počinju snijeti jaja između 5 i 6 mjeseci starosti. Cijena jaja na tržištu može varirati, ali u prosjeku se kreće od 2 do 3 eura po desetak jaja. Ako imate 50 kokoši, možete očekivati da će svaka od njih snijeti otprilike 5 jaja tjedno, što znači da možete prodati oko 250 jaja tjedno. To bi na mjesečnom nivou iznosilo oko 300 do 600 eura, ovisno o cijenama na tržištu.
Osim prodaje jaja, mlade kokoši se također mogu uzgajati za meso. Ako se odlučite za uzgoj kokoši mesne rase, možete dodatno povećati svoje prihode. Meso kokoši se također prodaje po cijeni od 6 do 10 eura po kilogramu. Ovisno o rasi, jedna kokoš može težiti između 2 i 3 kilograma, što može značiti dodatnih 12 do 30 eura po kokoši kada dođe vrijeme za klanje.
S obzirom na sve navedeno, isplativost uzgoja mladih kokoši ovisi o različitim faktorima, uključujući početne troškove, troškove hrane, veterinarske usluge i cijene na tržištu. Iako su troškovi na početku mogu visoki, dugi rok može donijeti značajan povrat investicije. Uz dobru strategiju prodaje i upravljanje troškovima, uzgoj mladih kokoši može postati profitabilan posao koji će vas opskrbiti svježim jajima i mesom.
U konačnici, uzgoj mladih kokoši može biti izuzetno isplativ, ali zahtijeva pažljivo planiranje i upravljanje. Ako ste spremni uložiti trud i resurse, možete stvoriti održiv izvor prihoda koji će vam donijeti zadovoljstvo i finansijsku stabilnost.