Nakon Drugog svjetskog rata, Japan je uspostavio mirnu vanjsku politiku koja se temelji na odricanju od ratnih ambicija i razvoju nuklearne energije za civilne svrhe. Međutim, s obzirom na globalne tenzije, posebno sjevernokorejske nuklearne prijetnje i rastuće vojne moći Kine, pitanje razvoja nuklearnog oružja u Japanu ponovno je postalo aktualno. Mnogi se pitaju je li Japan, kao jedna od najnaprednijih zemalja na svijetu, spreman preispitati svoje stavove o nuklearnom naoružanju.
Japan se suočava s jedinstvenom situacijom. S jedne strane, zemlja je pogođena traumom iz prošlosti, posebno nakon napada na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine, što je ostavilo duboke ožiljke u kolektivnoj svijesti njenih građana. S druge strane, sigurnosni izazovi s kojima se Japan suočava danas zahtijevaju ozbiljno razmatranje strategija za očuvanje nacionalne sigurnosti. U tom kontekstu, sve se više raspravlja o mogućim promjenama u japanskoj politici prema nuklearnom oružju.
Jedan od ključnih faktora u ovoj raspravi je sigurnosni savez između Japana i Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj savez pruža Japanu sigurnost kroz američku nuklearnu zaštitu, ali se također postavlja pitanje do koje mjere je Japan ovisan o vanjskoj pomoći u pogledu svoje sigurnosti. U slučaju da bi Sjedinjene Američke Države bile nesposobne ili nevoljne zaštititi Japan, mnogi smatraju da bi Japan mogao biti prisiljen preispitati svoju politiku o nuklearnom naoružanju.
Osim toga, rastuća vojna moć Kine, koja nastavlja širiti svoj utjecaj u regiji, dodatno komplicira situaciju. Mnogi japanski analitičari i političari izražavaju zabrinutost zbog sve agresivnijih vojnih akcija Kine, uključujući i vojne vježbe u blizini japanskih teritorija. U tom svjetlu, postavlja se pitanje može li Japan ostati pasivan promatrač dok se okolnosti mijenjaju.
Unatoč tom pritisku, postoje i snažni argumenti protiv razvoja nuklearnog oružja. Mnogi Japanci i dalje smatraju da bi razvoj nuklearnog arsenala predstavljao izravno kršenje japanskog ustava, koji se odriče rata kao sredstva rješavanja međunarodnih sporova. Također, postoji i snažan pokret unutar zemlje koji se protivi nuklearnoj energiji zbog straha od nesreća, kao što je katastrofa u Fukushimi 2011. godine, koja je dodatno pojačala antinuklearna osjećanja među građanima.
Uprkos tome, neki japanski političari, uključujući i članove vladajuće Liberalno-demokratske stranke, počinju otvoreno raspravljati o mogućnosti da Japan razvije vlastito nuklearno oružje kao oblik odvratne moći. Takve rasprave često izazivaju snažne reakcije, kako unutar Japana, tako i u međunarodnoj zajednici. Mnogi se boje da bi razvoj nuklearnog oružja u Japanu mogao potaknuti lančanu reakciju u regiji, gdje bi druge zemlje, poput Južne Koreje i Tajvana, mogle također razmotriti slične korake.
U konačnici, pitanje razvoja nuklearnog oružja u Japanu ostaje neodgovoreno. Dok se sigurnosna situacija u regiji i svijetu nastavlja mijenjati, Japan će se morati suočiti s vlastitim unutarnjim kontradikcijama i izazovima. Hoće li Japan ostati pri svom principu nenasilja i odricanja od nuklearnog naoružanja, ili će se prilagoditi novim okolnostima? Vrijeme će pokazati.