Jugoslavija, zemlja koja je postojala od 1918. do 1992. godine, ostavila je snažan trag u povijesti nogometa. Tijekom svoje povijesti, Jugoslavija je bila domaćin mnogim talentiranim igračima, a njezina nogometna reprezentacija imala je značajne uspjehe na svjetskoj sceni. Najveći uspjeh jugoslavenske reprezentacije dogodio se 1998. godine, kada su osvojili brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj. No, pitanje koje se često postavlja jest: je li Jugoslavija ikada osvojila naslov svjetskog prvaka u nogometu?
Od svojih početaka, nogomet je postao izuzetno popularan sport u Jugoslaviji. Reprezentacija je sudjelovala na brojnim međunarodnim turnirima, a njezini igrači su se isticali u domaćim i inozemnim klubovima. Tijekom 1960-ih godina, Jugoslavija je doživjela svoju zlatnu eru, kada su se natjecali na Europskom prvenstvu i Svjetskom prvenstvu. Na Europskom prvenstvu 1960. godine, Jugoslavija je stigla do finala, ali je izgubila od Sovjetskog Saveza, čime je propustila priliku za osvajanje prvog velikog trofeja.
Na Svjetskom prvenstvu 1962. godine, Jugoslavija je ponovno pokazala svoj talent, no završila je na trećem mjestu, poražena od Čilea u polufinalu. Ove neuspjehe mnogi smatraju značajnim, ali ne i konačnim, jer je reprezentacija nastavila postizati uspjehe na međunarodnoj sceni. Godine 1976. Jugoslavija je ponovno bila blizu osvajanja velikog turnira, kada je došla do finala Europskog prvenstva, ali je izgubila od Čehoslovačke nakon izvođenja jedanaesteraca.
Unatoč tim neuspjesima, jugoslavenska reprezentacija bila je poznata po svojoj tehničkoj vještini i taktičkoj disciplini. Igrači poput Dragana Stojkovića, Džonija Jovanovića i Ratomira Dujkovića postali su legende nogometa, a njihova postignuća ostaju u sjećanju navijača. Razvoj mladih talenata bio je ključan za održavanje kvalitete reprezentacije, a mnogi su od njih kasnije ostvarili uspješne karijere u najboljim europskim klubovima.
Nažalost, raspad Jugoslavije 1990-ih godina donio je velike promjene, kako političke, tako i sportske. Reprezentacija je prestala postojati u svom ranijem obliku, a nove države, poput Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore, počele su graditi svoje nogometne reprezentacije. Iako su se ove nove reprezentacije natjecale na svjetskoj razini, Jugoslavija više nije mogla nastupati kao jedinstvena ekipa.
Hrvatska nogometna reprezentacija postigla je najveći uspjeh od raspada Jugoslavije, osvojivši brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu 1998. godine, a kasnije su postali viceprvaci na Svjetskom prvenstvu 2018. godine. Srpska reprezentacija također je imala svoje uspjehe, sudjelujući na raznim europskim i svjetskim prvenstvima. Međutim, Jugoslavija kao jedinstvena država nikada nije osvojila naslov svjetskog prvaka.
Pitanje o tome je li Jugoslavija bila svjetski prvak u nogometu ostaje predmet rasprave među navijačima i povjesničarima. Iako je reprezentacija postigla mnoge uspjehe i bila blizu osvajanja velikih trofeja, nikada nisu uspjeli osvojiti naslov svjetskog prvaka. Njihove pobjede na drugim međunarodnim natjecanjima i dalje su izvor ponosa za mnoge navijače, a njihova povijest ostaje važan dio nogometne kulture na Balkanu.
U zaključku, iako Jugoslavija nikada nije osvojila svjetski naslov, njezina nogometna povijest i doprinos sportu ne mogu se zanemariti. Sjećanje na velike igrače i trenutke iz povijesti nogometa u Jugoslaviji ostaje živo, a njihova ostavština utjecat će na buduće generacije igrača i navijača. Danas, nogomet ostaje omiljeni sport u regiji, a uspjesi novih reprezentacija inspiriraju mlade igrače da sanjaju o velikim uspjesima i možda jednog dana postanu svjetski prvaci.