Proljev je česta pojava koja može biti uzrokovana raznim faktorima, uključujući infekcije, probavne smetnje, alergije na hranu ili konzumaciju kontaminiranih namirnica. Kada se suočimo s ovim problemom, često se postavlja pitanje o prehrani, a posebno o mlijeku. Mnogi se pitaju je li mlijeko dobar izbor kada imamo proljev ili je bolje izbjegavati mliječne proizvode tijekom tog razdoblja.
Tradicionalno se vjerovalo da mlijeko može pogoršati proljev, osobito kod osoba koje su netolerantne na laktozu. Laktoza je šećer prisutan u mlijeku i mliječnim proizvodima, a osobe koje ne mogu probaviti laktozu mogu iskusiti proljev, nadutost i grčeve. Kada se mlijeko konzumira u takvim situacijama, može dodatno pogoršati simptome, stoga je važno znati vlastitu toleranciju na laktozu prije nego što odlučimo o konzumaciji mlijeka tijekom proljeva.
Osim laktozne intolerancije, mlijeko može sadržavati i bakterije, što može dodatno iritirati probavni sustav. U slučaju bakterijskih infekcija, konzumacija mlijeka može dovesti do dodatnog opterećenja probavnog sustava, čime se simptomi proljeva mogu pogoršati. U takvim slučajevima preporučuje se izbjegavanje mliječnih proizvoda dok se probavni sustav ne stabilizira.
Međutim, postoje i neki argumenti u korist konzumacije mlijeka tijekom proljeva. Mlijeko je dobar izvor hranjivih tvari, uključujući kalcij, vitamin D i proteine. Osobe koje prolaze kroz proljev često gube važne elektrolite i hranjive tvari, pa se može činiti da bi mlijeko moglo pomoći u nadoknadi tih gubitaka. Osim toga, mlijeko može imati umirujući učinak na probavni sustav i pomoći u smanjenju iritacije.
Jedan od načina na koji mlijeko može pomoći je kroz konzumaciju jogurta. Jogurt sadrži probiotike, koji su korisne bakterije koje mogu pomoći u obnavljanju zdrave crijevne flore. Probiotici mogu poboljšati probavu i smanjiti trajanje proljeva. Osobe koje nemaju problema s laktozom mogu razmotriti konzumaciju jogurta umjesto kravljeg mlijeka. Jogurt može biti lakše probavljiv i može pružiti dodatne zdravstvene koristi.
U slučaju proljeva, važno je ostati hidratiziran. Gubitak tekućine može dovesti do dehidracije, što je osobito opasno za djecu i starije osobe. Konzumacija tekućine, poput vode, čaja ili oralnih rehidracijskih otopina, od ključne je važnosti. Mliječni proizvodi ne bi trebali zamijeniti unos vode, ali mogu biti uključeni kao dio raznolike prehrane kada se simptomi počnu smirivati.
S obzirom na sve navedeno, odgovor na pitanje je li mlijeko dobro kod proljeva nije jednostavan. Sve ovisi o individualnim okolnostima, uključujući toleranciju na laktozu i uzrok proljeva. Preporuča se posavjetovati se s liječnikom ili nutricionistom ako proljev potraje dulje od nekoliko dana ili ako su prisutni ozbiljni simptomi poput visoke temperature ili krvavog stolice.
U zaključku, mlijeko može biti korisno ili štetno tijekom proljeva, ovisno o osobi i njenom zdravstvenom stanju. Uvijek je najbolje slušati vlastito tijelo i, ako sumnjate, potražiti stručni savjet. Na taj način možete donijeti informiranu odluku o prehrani koja će vam pomoći da se brže oporavite.