1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Je li Ujedinjeno Kraljevstvo članica Europske unije?

Je li Ujedinjeno Kraljevstvo članica Europske unije?

Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je povijesno bilo jedno od vodećih članica Europske unije, napustilo je ovu političku i ekonomsku zajednicu 31. siječnja 2020. godine. Odlazak, poznat kao Brexit, označio je važnu prekretnicu ne samo za Ujedinjeno Kraljevstvo, već i za samu Europsku uniju. Razlozi za izlazak bili su mnogostruki, a uključivali su želju za većom autonomijom, kontrolom granica, kao i razne ekonomske i političke faktore.

Prije nego što je došlo do Brexita, Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo članica Europske unije od 1973. godine, kada je pristupilo Europskoj zajednici. Tijekom tog razdoblja, Ujedinjeno Kraljevstvo je sudjelovalo u donošenju brojnih zakona i politika koje su oblikovale život u Europi. Međutim, unatoč dugogodišnjem članstvu, postojale su stalne tenzije između britanske vlade i europskih institucija, koje su se manifestirale kroz različite krize i političke rasprave.

Jedan od ključnih argumenata za izlazak iz EU bio je osjećaj gubitka suvereniteta. Mnogi Britanci su smatrali da odluke koje donosi Europska unija ne odražavaju njihove interese i da su previše nametljive. Ova percepcija dodatno je ojačana tijekom migracijske krize, kada su se mnogi građani Ujedinjenog Kraljevstva bojali da će se njihov socijalni sustav opteretiti povećanjem broja migranata iz drugih europskih zemalja.

Nakon referenduma održanog 23. lipnja 2016. godine, na kojem je 51,9% birača glasalo za izlazak, Ujedinjeno Kraljevstvo je započelo proces pregovaranja s EU o uvjetima izlaska. Ovi pregovori bili su iznimno složeni i trajali su nekoliko godina, s brojnim preprekama i političkim krizama. Na kraju, postignut je sporazum koji je omogućio Ujedinjenom Kraljevstvu da napusti EU, ali s brojnim uvjetima i regulacijama koje su se nastavile primjenjivati nakon izlaska.

Jedna od glavnih posljedica Brexita bila je promjena u ekonomskim odnosima između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije. Unatoč tome što je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo EU, trgovinski odnosi i dalje su od vitalnog značaja za obje strane. Iako su uvedene nove carinske i trgovačke regulacije, Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje ostaje jedan od najvećih trgovinskih partnera EU, a mnoge britanske tvrtke i dalje posluju unutar europskog tržišta.

Osim ekonomskih posljedica, Brexit je imao i značajan utjecaj na društveni i politički krajolik Ujedinjenog Kraljevstva. Pitanje identiteta i pripadnosti postalo je još važnije, a podijeljenost unutar društva postala je očigledna. Dok su neki Britanci slavili izlazak iz EU kao povratak nacionalnom suverenitetu, drugi su se bojali posljedica koje bi to moglo imati na radna mjesta, trgovinu i općenito gospodarstvo.

U kontekstu Europske unije, Ujedinjeno Kraljevstvo više nije uključeno u proces donošenja odluka i sudjelovanje u politikama koje oblikuju Europsku uniju. Ovo je dovelo do promjene u dinamici unutar EU, jer je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo jedno od najutjecajnijih zemalja u bloku. S obzirom na sve to, EU se suočava s izazovima prilagodbe novoj stvarnosti bez jednog od svojih ključnih članica.

Brexit je također otvorio raspravu o budućnosti Europske unije i mogućim izlascima drugih zemalja. Iako su mnogi skeptici predviđali lančanu reakciju, do sada nije bilo značajnijih pokušaja drugih zemalja da napuste EU. Ipak, Brexit je ukazao na postojeće tenzije unutar EU i potrebu za reformama kako bi se zadovoljili interesi svih članica.

U konačnici, Ujedinjeno Kraljevstvo više nije članica Europske unije, a posljedice tog koraka nastavit će se osjećati u godinama koje dolaze. Ova promjena predstavlja značajan izazov za obje strane, ali i priliku za ponovnu procjenu odnosa i politika koje oblikuju europski kontinent.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment