1. Početna
  2. Automobili & Mobilnost
  3. Je li vožnja ljeti na zimskim gumama opasna?

Je li vožnja ljeti na zimskim gumama opasna?

Vožnja ljeti na zimskim gumama može se činiti kao neobičan izbor, no mnogi vozači se suočavaju s ovom dilemom. Ponekad se dogodi da vozači ne zamijene gume na svom vozilu i nastavljaju vožnju na zimskim gumama čak i kada su temperature visoke. No, što to zapravo znači za sigurnost i performanse vozila? U ovom članku istražujemo sve aspekte vožnje ljeti na zimskim gumama, uključujući rizike, zakonske regulative i preporuke stručnjaka.

Prvo, važno je razumjeti razliku između zimskih i ljetnih guma. Zimske gume su dizajnirane da pruže optimalnu prionjivost na snijegu i ledu, dok su ljetne gume razvijene za bolje performanse na suhim i mokrim ljetnim cestama. One imaju drugačiji sastav gume i dezen koji omogućuje bolju otpornost na visoke temperature i bolje upravljanje na vrućem asfaltu. Kada se vozi ljeti na zimskim gumama, vozači mogu primijetiti smanjenu učinkovitost guma, duži put kočenja i lošiju stabilnost vozila.

Jedan od glavnih problema vožnje na zimskim gumama ljeti je njihova brza degradacija. Zimske gume su mekše od ljetnih, što znači da se brže troše pri visokim temperaturama. Ovo može dovesti do toga da gume izgube svoj oblik i prianjanje, što povećava rizik od proklizavanja i gubitka kontrole nad vozilom. U ljetnim mjesecima, kada su ceste vruće, zimske gume se mogu pregrijati, što može rezultirati ozbiljnim oštećenjima guma, pa čak i pucanjem.

Pored fizičkih svojstava guma, vožnja ljeti na zimskim gumama može imati i pravne posljedice. U mnogim zemljama, zakon propisuje korištenje odgovarajućih guma u skladu s godišnjim dobima. Vozači koji se odluče voziti na zimskim gumama tijekom ljeta mogu se suočiti s kaznama ili osiguranjem koje ne pokriva štetu nastalu uslijed vožnje na neodgovarajućim gumama. Osim toga, u slučaju nesreće, osiguravajuće društvo može odbiti isplatu štete ako se utvrdi da su gume bile nepropisne za uvjete vožnje.

Stručnjaci preporučuju da se gume mijenjaju prema godišnjem dobu. Kada temperature padnu ispod 7 stupnjeva Celzija, zimske gume pružaju bolju prionjivost i sigurnost. S druge strane, kada temperature porastu iznad 7 stupnjeva, ljetne gume pružaju optimalne performanse. Preporučuje se da vozači promijene gume barem dva puta godišnje, kako bi osigurali maksimalnu sigurnost i učinkovitost vozila. To je posebno važno u zemljama s ekstremnim klimatskim uvjetima, gdje zimske gume mogu biti neophodne za vožnju po snijegu i ledu, dok su ljetne gume prilagođene za suhe i tople uvjete.

Uz sve navedeno, vožnja ljeti na zimskim gumama može utjecati i na potrošnju goriva. Korištenje neodgovarajućih guma može povećati otpor kotrljanja, što znači da motor mora raditi jače kako bi vozilo održalo brzinu. Ovo može rezultirati većim troškovima goriva, što se na kraju može odraziti na kućni budžet vozača. Naime, povećana potrošnja goriva može dovesti do dodatnog troška od nekoliko eura po punjenju, ovisno o potrošnji vozila i cijenama goriva.

U konačnici, vožnja ljeti na zimskim gumama nije preporučljiva. Osim što povećava rizik od nesreća, može uzrokovati brže trošenje guma, pravne probleme i povećane troškove goriva. Ulaganje u kvalitetne ljetne gume može osigurati sigurniju vožnju i poboljšati performanse vozila. Vozači bi trebali razmotriti sve ove aspekte prilikom donošenja odluke o korištenju zimskih guma tijekom ljetnih mjeseci. Uvijek je bolje biti siguran nego žao, stoga je najbolje slijediti preporuke stručnjaka i prilagoditi gume uvjetima vožnje.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment