1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Jesu li eterična ulja sigurna za djecu?

Jesu li eterična ulja sigurna za djecu?

Eterična ulja su postala sve popularnija u posljednjih nekoliko godina, a mnogi roditelji se pitaju mogu li ih koristiti za svoju djecu. Ova ulja, koja se dobivaju destilacijom ili hladnim prešanjem biljaka, često se koriste u aromaterapiji, ali i u domaćinstvima zbog svojih potencijalnih blagodati. Međutim, važno je razumjeti kako eterična ulja utječu na djecu i koja su ulja sigurna za njihovu upotrebu.

Prvo i osnovno, eterična ulja su vrlo koncentrirani ekstrakti koji mogu biti moćni i potentni. Zbog svoje snage, ona se ne bi trebala koristiti nepromišljeno, posebno kada su u pitanju djeca. Djeca imaju osjetljiviji imunološki sustav i njihova koža je tanja, što ih čini podložnijima iritacijama ili alergijskim reakcijama. Stoga je važno biti oprezan prilikom odabira i upotrebe eteričnih ulja.

Neka od najčešće korištenih eteričnih ulja koja se smatraju sigurnima za djecu su lavanda, kamilica i slatki naranča. Lavanda je poznata po svojim umirujućim svojstvima i često se koristi za smanjenje stresa i anksioznosti. Kamilica je također blaga i može pomoći u smanjenju tjeskobe, dok slatki naranča može stvoriti veselu i pozitivnu atmosferu. Međutim, čak i kada koristite ova ulja, važno je razrijediti ih u nositelju, kao što je kokosovo ulje ili bademovo ulje.

Razrjeđivanje eteričnih ulja je ključno. Za djecu, preporučuje se razrjeđivanje eteričnih ulja u omjeru od 1 do 3%. To znači da biste trebali dodati jednu do tri kapi eteričnog ulja u 1 ml nositelja. Ovo će pomoći u smanjenju rizika od iritacije kože. Također, uvijek je dobro napraviti patch test, posebno ako koristite novo ulje. Nanesite malo razrijeđenog ulja na mali dio kože i pričekajte 24 sata da vidite hoće li doći do bilo kakve reakcije.

Osim toga, eterična ulja ne bi trebala biti korištena u blizini beba mlađih od 3 mjeseca. Za stariju djecu, uvijek se preporučuje konzultiranje s pedijatrom prije nego što se odlučite za upotrebu eteričnih ulja. Također, neka ulja, poput eukaliptusa i mentola, trebaju se izbjegavati za mlađu djecu jer mogu izazvati probleme s disanjem.

Kada se eterična ulja koriste u difuzoru, važno je osigurati da prostorija bude dobro prozračena. Preporučuje se difuziranje eteričnih ulja u intervalima, na primjer, 30 minuta korištenja, a zatim 30 minuta pauze. Također, izbjegavajte korištenje eteričnih ulja tijekom spavanja, osim ako niste sigurni da je to sigurno za vaše dijete.

Osim aromaterapije, eterična ulja se mogu koristiti i za čišćenje doma. Na primjer, nekoliko kapi limunovog eteričnog ulja može se dodati u vodu za čišćenje kako bi se postigao osvježavajući miris. Međutim, uvijek se trebate pobrinuti da su svi proizvodi koje koristite sigurni za djecu, posebno ako se koriste u prostorijama u kojima se djeca igraju ili spavaju.

U konačnici, eterična ulja mogu biti korisna i ugodna za upotrebu u domaćinstvima s djecom, ali je ključno znati kako ih koristiti sigurno. Uvijek se informirajte, istražite i konzultirajte s stručnjacima prije nego što uvedete nova eterična ulja u svoj dom. Također, sudjelovanje na forumima i zajednicama gdje roditelji razmjenjuju iskustva može biti korisno, jer možete saznati više o tome što drugi roditelji misle o korištenju eteričnih ulja za svoju djecu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment