Josipa Lisac, jedna od najistaknutijih figura hrvatske glazbene scene, rođena je 14. siječnja 1948. godine u Zagrebu. Njezina karijera započela je 1960-ih, a kroz desetljeća je stvorila brojne hitove koji su ostavili dubok trag u hrvatskoj glazbi. Godine 1968. i 1973. bile su ključne za njezin razvoj kao umjetnice i oblikovale su njezinu budućnost na glazbenoj sceni.
U 1968. godini, Josipa Lisac je izdala svoj prvi album „Dnevnik jedne ljubavi“. Ovaj album označio je njezin ulazak u svijet profesionalne glazbe i odmah ju je učinio prepoznatljivom. S pjesmama poput „Vjeruj u ljubav“, Lisac je pokazala svoju sposobnost da spoji emotivne tekstove s jedinstvenim vokalnim interpretacijama. Njene glazbene izvedbe nisu bile samo pjevanje, već su to bile prave emocije prenesene kroz tonove i stihove, što ju je odmah odvojilo od drugih izvođača tog doba.
1973. godina bila je još jedna prekretnica u njezinoj karijeri. Josipa je nastupila na zagrebačkom festivalu „Zagreb 73“ gdje je izvela pjesmu „Molitva za Magdalenu“. Ova pjesma, koja je postala jedan od njezinih zaštitnih znakova, istakla je ne samo njezinu vokalnu snagu, već i njezin izvanredan osjećaj za interpretaciju. Ovaj nastup bio je ključan za njezin daljnji uspjeh, jer je publika i kritika bila oduševljena njezinim talentom. Nakon ovog nastupa, Josipa Lisac je postala predmet mnogih razgovora i pohvala, a njezina karijera počela je uzletjeti.
Jedan od najvećih uspjeha Josipe Lisac tijekom tih godina bio je i njezin nastup na festivalu „Split 73“. Tamo je izvela pjesmu „Gdje Dunav ljubi nebo“, koja je osvojila srca mnogih. Ova pjesma, koja je spojila narodne elemente s modernim zvukom, pokazala je njezinu sposobnost da se prilagodi različitim glazbenim stilovima. Osim toga, njezin karakterističan glas i scenski nastup privukli su pažnju i medija, što je dodatno doprinijelo njezinoj popularnosti.
Tokom 1970-ih, Josipa Lisac je postala simbol hrvatske glazbe. Njezini albumi i singlovi redovito su se nalazili na vrhu ljestvica, a ona je postala uzor mnogim mladim pjevačima. Njezina glazba bila je inovativna, a često je uključivala elemente rocka, popa i tradicionalne glazbe. Josipa je bila među prvima koji su u hrvatsku glazbu unijeli utjecaje iz stranih glazbenih pravaca, čime je doprinijela obogaćivanju domaće glazbene scene.
U razdoblju od 1968. do 1973., Josipa Lisac je također surađivala s mnogim poznatim glazbenicima i producentima, što je dodatno utjecalo na njezin stil i pristup glazbi. Njene suradnje s glazbenicima poput Arsena Dedića i drugih, doveli su do stvaranja nekih od najljepših glazbenih djela tog vremena. Njihova kreativna sinergija rezultirala je pjesmama koje su i danas omiljene među ljubiteljima glazbe.
Njezin glazbeni opus iz tog razdoblja ne može se zamisliti bez niza nezaboravnih balada, ali i energičnih rock numera koje su oduševljavale publiku. Josipa Lisac je svojim nastupima često prenosila snažnu poruku ljubavi, slobode i samopouzdanja. Ove teme bile su posebno važne za mlade ljude tog vremena, koji su se suočavali s brojnim izazovima u društvu. Njezina glazba postala je svojevrsni glas generacije koja je tražila promjene i izražavala svoje osjećaje kroz umjetnost.
U zaključku, Josipa Lisac je tijekom 1968. i 1973. godine postigla nevjerojatne uspjehe koji su oblikovali njezinu karijeru i ostavili neizbrisiv trag u hrvatskoj glazbi. Njezine pjesme i nastupi i dalje su inspiracija mnogim generacijama, a njezina sposobnost da kroz glazbu prenese emocije i poruke još uvijek se cijeni i voli. Josipa Lisac nije samo pjevačica; ona je institucija hrvatske glazbe, a njezini uspjesi iz tih godina svjedoče o njenom talentu i predanosti umjetnosti.