1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kada beba počinje vidjeti?

Kada beba počinje vidjeti?

Razvoj vida kod beba je fascinantan proces koji se odvija kroz nekoliko faza. Iako se čini da novorođenčad ne mogu vidjeti jasno, njihovo vizualno iskustvo postepeno se razvija od trenutka kada dođu na svijet. U prvih nekoliko tjedana života, beba može vidjeti samo u rasponu od 20 do 30 centimetara, što je otprilike udaljenost između njezine glave i lica roditelja dok ih drži u naručju.

Na početku, bebe su najosjetljivije na kontraste, posebno crno-bijele obrasce, jer njihove oči još uvijek ne mogu razlikovati boje. U tom razdoblju, njihovo vidno polje je ograničeno, a fokusiraju se na velike oblike i pokrete. Kako dani prolaze, njihov vid se poboljšava, a do otprilike 2 mjeseca starosti, bebe počinju prepoznavati lica i reagirati na njih. Ova interakcija je ključna za emocionalni razvoj, jer beba počinje stvarati veze i osjećaje prema svojim najbližima.

Do 3. mjeseca, bebin vid postaje znatno oštriji. U ovom razdoblju počinju se javljati prve boje, a beba može primijetiti razlike između osnovnih boja kao što su crvena, plava i zelena. Također, beba može pratiti pokretne objekte, što je znak da se njen vizualni sustav razvija i da postaje sve aktivnija u svom okruženju.

U dobi od 4 do 6 mjeseci, bebe postaju sve bolje u percepciji dubine i distance. U ovom trenutku, njihovo vidno polje se širi, a one mogu vidjeti i predmete koji su dalje od njih. Ovaj razvoj omogućava bebi da istražuje svijet oko sebe, hvata igračke i igra se s njima. U ovoj fazi, također počinju razvijati bolje koordinacijske vještine između ruku i očiju.

Kako beba raste i dolazi do 6. do 12. mjeseca, njen vid postaje gotovo sličan vidu odraslih. U ovom razdoblju, beba može vidjeti gotovo sve boje, a također razvija sposobnost da prepoznaje poznate predmete i ljude, što dodatno doprinosi njenom emocionalnom razvoju i socijalnim interakcijama.

Razvoj vida kod beba je složen proces i varira od djeteta do djeteta, no razumijevanje ovih faza može pomoći roditeljima da bolje prate razvoj svoje djece i potaknu njihov napredak kroz igru i interakciju. Uzimanje vremena za gledanje u oči svoje bebe, igranje s kontrastnim igračkama i poticanje na praćenje pokreta može značajno pridonijeti razvoju njenog vida.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment