Rast zubi kod beba je prirodan proces koji se događa tijekom prva tri godine života. Većina beba počinje dobivati prve zube između šestog i osmog mjeseca. Međutim, to može varirati od djeteta do djeteta. U nekim slučajevima, zubi mogu početi rasti već u četvrtom mjesecu, dok neki mališani mogu pričekati do dvanaestog mjeseca. Prvi zubi koji obično izbijaju su sjekutići, a to su zubi koji se nalaze u prednjem dijelu usne. Ovi zubi su često praćeni raznim simptomima, kao što su pojačano sline, razdražljivost i promjene u apetitu.
Kada zubi počnu rasti, može doći do neugodnosti za bebu. Mnogi roditelji primjećuju da njihova djeca postaju nervozna, plaču više nego obično ili imaju poteškoća sa spavanjem. Osim toga, beba može imati crvenilo i otečenost desni. U takvim trenucima, roditelji mogu pomoći svom djetetu tako što će mu dati hladne predmete za žvakanje, kao što su gelovi ili specijalizirane igračke za zube. Ovi alati mogu umanjiti bol i nelagodu koju beba osjeća tijekom tog razdoblja.
Rast zubi obično se odvija u nekoliko faza. Nakon što prvi sjekutići izbiju, slijede gornji sjekutići, zatim bočni sjekutići, a potom i kutnjaci. Sveukupno, prosječna beba ima 20 mliječnih zuba koji će se pojaviti do treće godine. Ovi mliječni zubi igraju ključnu ulogu u razvoju usne šupljine, jer pomažu u govoru i žvakanju hrane. Također, oni drže prostor za trajne zube koji će se pojaviti kasnije u životu.
Roditelji bi trebali biti svjesni važnosti oralne higijene, čak i kada su u pitanju mliječni zubi. Iako će ti zubi na kraju ispasti, pravilno održavanje čistoće može pomoći u sprječavanju karijesa i drugih problema. Preporučuje se da se zubi čiste mekanom četkicom za zube i vodom, a nakon što dijete navrši godinu dana, može se početi koristiti i zubna pasta s fluorom.
U slučaju da roditelji primijete bilo kakve neobične simptome, kao što su otežano izbijanje zuba ili visoka temperatura, uvijek je dobro konzultirati pedijatra ili stomatologa. Svako dijete je jedinstveno i može imati različite potrebe kada je u pitanju rast zuba, stoga je važno pratiti individualni razvoj djeteta.