1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kada i kako se sade lubenice?

Kada i kako se sade lubenice?

Lubenice su slasno i sočno voće koje mnogi od nas rado jedu tijekom ljetnih vrućina. Osim što su ukusne, lubenice su i vrlo hranjive, bogate vitaminima A i C, kao i antioksidansima. Ako razmišljate o uzgoju lubenica u svom vrtu, važno je znati kada i kako ih pravilno posaditi kako bi se osigurao uspješan rast i obilna berba.

U prvim mjesecima proljeća, točnije od kraja ožujka do sredine svibnja, idealno je vrijeme za sadnju lubenica. Ova biljka zahtijeva toplu klimu, a optimalna temperatura za klijanje sjemena je između 20 i 30 stupnjeva Celzija. Ako živite u području s hladnijom klimom, preporučuje se započeti sjemenje u zatvorenom prostoru, a zatim presaditi mlade biljke vani kada prođe opasnost od mraza.

Prije nego što započnete s sadnjom, važno je pripremiti tlo. Lubenice najbolje rastu u plodnom, dobro drenirajućem tlu s pH vrijednosti između 6,0 i 6,8. Pripremite gredice tako da ih obogatite kompostom ili stajskim gnojivom. Ovo će osigurati potrebne hranjive tvari za zdrave biljke. Tlo treba biti toplo, stoga se preporučuje prekrivanje gredica crnom folijom kako bi se zadržala toplina i ubrzao proces rasta.

Kada ste pripremili tlo, možete započeti s sadnjom. Ako ste odlučili sijati sjeme direktno u zemlju, posadite ih na razmak od oko 90 cm između redova, a unutar redova ostavite 60-90 cm razmaka između biljaka. Ako uzgajate lubenice u sadnicama, pripazite da ih presadite s minimalnom štetom za korijenje, što će omogućiti brži oporavak i rast. Uvijek posadite sjeme ili sadnice na dubinu od oko 2-3 cm.

Nakon sadnje, važno je pravilno zalijevati biljke. Lubenice su biljke koje vole vlagu, ali pazite da ne prekomjerno zalijevate. Preporučuje se zalijevanje jednom tjedno, a u vrućim ljetnim mjesecima možda će biti potrebno i češće. Koristite kapljično navodnjavanje ili zalijevanje ispod lista kako biste spriječili bolesti uzrokovane vlagom na lišću.

Tijekom rasta lubenica, bit će potrebno obavljati i neke druge agrotehničke mjere. Redovito uklanjajte korov koji može natjecati s vašim biljkama za hranjive tvari i vodu. Također, pratite biljke na znakove bolesti ili štetnika, poput lisnih uši ili gljivica, i poduzmite odgovarajuće mjere zaštite ako primijetite bilo kakve probleme.

Jedna od ključnih stvari koju treba imati na umu je da lubenice zahtijevaju sunčano mjesto. Odaberite lokaciju koja će tijekom dana primati najmanje 6-8 sati izravne sunčeve svjetlosti. Također, lubenice su puzavice, pa im je potrebno dovoljno prostora za rast. Ako imate ograničen prostor, razmislite o uzgoju lubenica u kontejnerima ili vertikalno uz pomoć rešetki.

Kada se približava vrijeme berbe, obratite pozornost na plodove. Lubenice su spremne za berbu kada su postigle punu veličinu i kada se na donjoj strani ploda pojavi žuta mrlja, što označava točku na kojoj je plod dodirivao tlo. Također, možete ih lagano tapkati; zrele lubenice će proizvoditi dubok zvuk, dok će nezrele zvučati visoko i prazno. Berbu je najbolje obaviti suhim danima kako bi se spriječila pojava plijesni i drugih bolesti.

U zaključku, uzgoj lubenica može biti izuzetno zadovoljavajući proces ako se pravilno postave temelji. Odabir pravog vremena za sadnju, priprema tla, pravilno zalijevanje i zaštita biljaka od štetnika ključni su za uspješan rast i berbu. Uživajte u plodovima svog rada i osvježite se sočnim lubenicama tijekom vrućih ljetnih dana!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment