Smokva (Ficus carica) je voćka koja je poznata po svom slatkom okusu i hranjivim svojstvima. Uzgaja se u mnogim dijelovima svijeta, a posebice u mediteranskim regijama. U ovom članku istražit ćemo kada i kako pravilno posaditi smokvu kako bismo osigurali uspješan rast i plodnost ovog predivnog drveta.
Prvo, važno je odabrati pravi trenutak za sadnju smokve. Najbolje vrijeme za sadnju smokve je u proljeće, nakon što prođe opasnost od mraza. Optimalna temperatura tla za sadnju smokve je između 15 i 25 stupnjeva Celzijusa. U Hrvatskoj, to obično znači da je najbolje saditi smokvu od ožujka do svibnja, ovisno o klimatskim uvjetima u vašem području.
Prije nego što počnete sa sadnjom, odaberite odgovarajuće mjesto. Smokva voli sunčana mjesta s dobrom drenažom. Tlo bi trebalo biti plodno, bogato humusom i blago kiselo do neutralno. Ako je tlo preteško ili zbijeno, preporučuje se dodavanje komposta ili pijeska kako bi se poboljšala drenaža. Također, izbjegavajte sadnju smokve na mjestima gdje se nakuplja voda, jer to može uzrokovati truljenje korijena.
Kada ste odabrali mjesto i pripremili tlo, sljedeći korak je odabir sadnice. Smokve se mogu posaditi iz sjemena, ali je mnogo lakše i brže posaditi ih iz reznica ili gotovih sadnica koje možete kupiti u rasadnicima. Odabrane sadnice trebaju biti zdrave, bez znakova bolesti ili štetočina.
Sadnja smokve započinje kopanjem jame koja bi trebala biti otprilike dvostruko šira od korijenske bale sadnice. Dubina jame trebala bi biti dovoljna da se korijeni slobodno smjeste. Nakon što ste iskopali jamu, dodajte malo komposta na dno kako biste pružili dodatne hranjive tvari. Stavite sadnicu u jamu, pazeći da korijeni budu ravno raspoređeni, a mjesto gdje se stabljika spaja s korijenjem bude na razini tla.
Nakon što ste posadili smokvu, temeljito zalijte tlo kako biste osigurali dobru vezu korijena s tlom. U prvim tjednima nakon sadnje, važno je redovito zalijevati smokvu, posebno tijekom sušnih razdoblja. Kada smokva počne rasti, ona će zahtijevati manje vode, ali je i dalje važno pratiti vlažnost tla, osobito tijekom ljeta.
Osim zalijevanja, smokva će imati koristi od gnojidbe. Preporučuje se korištenje gnojiva bogatog dušikom u proljeće, dok se tijekom ljeta može koristiti gnojivo bogato kalijem kako bi se potaknulo plodonošenje. Također, redovno uklanjajte korov oko stabla kako biste spriječili natjecanje za hranjive tvari i vodu.
Smokve su također osjetljive na neke bolesti i štetočine, pa je važno pratiti stanje biljke. Redovito provjeravajte lišće i stabljiku na prisutnost štetočina poput lisnih uši ili paukovih grinje. Ako primijetite bilo kakve znakove infestacije, koristite prirodne metode suzbijanja ili odgovarajuće pesticide kako biste zaštitili svoju smokvu.
U konačnici, kada smokva počne rasti, uživat ćete u njenim slatkim plodovima. Obično, smokve počinju davati plodove unutar dvije do tri godine nakon sadnje. Berba se obično odvija u ljetnim mjesecima, kada su plodovi zreli i mekani na dodir. Pravilnom njegom i pažnjom, vaša smokva može postati izvor ukusnih plodova za cijelu obitelj.
Zaključno, sadnja smokve može biti izuzetno nagrađujuće iskustvo, a uz pravilnu njegu i pažnju, možete uživati u njenim plodovima dugi niz godina.