Korizmeni post, koji započinje na Pepelnicu, predstavlja vrijeme duhovne pripreme i odricanja za vjernike u katoličkoj tradiciji. Ovaj period traje 40 dana, ne računajući nedjelje, a završava na Veliku subotu, dan uoči Uskrsa. Međutim, mnogi se pitaju kada točno prestaje korizmeni post i koje su njegove specifičnosti.
Pojam korizme dolazi od latinske riječi ‘quadragesima’, što znači ‘četrdeseti’. Ova tradicija ima korijene u biblijskim događajima, uključujući 40 dana koje je Isus proveo u pustinji. Tijekom korizme, vjernici su pozvani na molitvu, post i dobra djela, kako bi se pripremili za proslavu Uskrsa. Post se često manifestira kroz odricanje od određenih namirnica ili užitaka, kao i kroz intenzivniju duhovnu praksu.
Korizmeni post završava na Veliku subotu, kada se slavi Vazmeno bdjenje, a slijedi proslava Uskrsa. U nekim tradicijama, post se može smatrati završenim večerom na Veliku subotu, dok se u drugima smatra da post traje do jutra Uskrsa. U svakom slučaju, vjernici su slobodni uživati u blagovanju i slavlju nakon završetka korizme, što označava radost Uskrsa i pobjedu života nad smrću.
Vrijedno je napomenuti da postoje različite interpretacije i običaji vezani za kraj korizme, ovisno o lokalnim tradicijama i osobnim uvjerenjima. Dok neki vjernici preferiraju zadržati post do trenutka ulaska u crkvu na Veliku subotu, drugi mogu prekinuti post uz obrok koji simbolizira kraj odricanja. Bez obzira na osobne običaje, bitno je da se korizma doživljava kao vrijeme duhovnog rasta i pripreme za najveći kršćanski blagdan – Uskrs.
Odgovor na ovo pitanje može varirati ovisno o osobnim ili lokalnim običajima, ali općenito, smatra se da post završava na Veliku subotu. U svakom slučaju, najvažnije je da vjernici budu svjesni duhovnog značenja ovog razdoblja i da ga iskoriste za osobnu refleksiju i rast.