Jedna od najčešćih briga tijekom trudnoće, posebice u prvim mjesecima, jest rizik od pobačaja. Mnoge trudnice se pitaju kada taj rizik prestaje i kako se mogu zaštititi tijekom najranijih faza trudnoće. Pobačaj, koji se medicinski definira kao spontani gubitak trudnoće prije 20. tjedna gestacije, može se dogoditi iz raznih razloga, a mnogi od njih su izvan kontrole trudnice.
Prema statistikama, oko 10 do 20 posto poznatih trudnoća završava pobačajem, a većina tih slučajeva događa se u prvom tromjesečju. Znanstvenici su utvrdili da rizik od pobačaja značajno opada nakon 12. tjedna trudnoće. Nakon tog razdoblja, rizik se smanjuje i nastavlja opadati s napredovanjem trudnoće. Naime, u drugom tromjesečju rizik od pobačaja se smanjuje na otprilike 1-5 posto, a u trećem tromjesečju taj rizik je još niži.
Postoji nekoliko čimbenika koji utječu na rizik od pobačaja. Dob žene igra ključnu ulogu; žene starije od 35 godina imaju veći rizik od pobačaja u odnosu na mlađe trudnice. Također, zdravstveni uvjeti kao što su hormonalne neravnoteže, problemi s maternicom, ili prethodni problemi s trudnoćom mogu povećati rizik. Osim toga, životne navike, poput pušenja, konzumacije alkohola, loše prehrane i nedostatka fizičke aktivnosti također mogu pridonijeti riziku.
Mnoge trudnice su zabrinute zbog aktivnosti koje mogu utjecati na trudnoću. Stručnjaci savjetuju da se trudnice, ukoliko nemaju posebne medicinske kontraindikacije, mogu baviti umjerenim fizičkim aktivnostima. Uzimanje prenatalnih vitamina i pravilna prehrana također su od iznimne važnosti za zdravlje majke i razvoj djeteta. Važno je napomenuti da svaka trudnoća nosi svoje specifične rizike i da je najbolje razgovarati s liječnikom o individualnim okolnostima.
Uz to, emocionalno zdravlje je jednako važno. Stres može imati negativan utjecaj na trudnoću, stoga je važno pronaći načine za opuštanje i održavanje pozitivnog stava. Mnoge trudnice koriste tehnike poput joge, meditacije ili jednostavno provođenja vremena s voljenima kako bi smanjile stres i brige.
Kako bi se osigurala što sigurnija trudnoća, preporučuje se redovito posjećivanje ginekologa ili opstetričara. Oni mogu pratiti razvoj trudnoće i pružiti potrebne savjete kako bi se smanjio rizik od pobačaja. Također, ako žena doživi bilo kakve simptome poput jakih bolova u trbuhu, krvarenja ili drugih neobičnih simptoma, važno je odmah potražiti liječničku pomoć.
Na kraju, važno je naglasiti da je svaka trudnoća jedinstvena i da se ne može unaprijed predvidjeti ishod. Iako postoje faktori rizika, većina trudnica doživljava zdrave trudnoće i rađa zdrave bebe. Održavanje zdravih životnih navika i redovito praćenje trudnoće može pomoći u smanjenju rizika od pobačaja. Na taj način, trudnice mogu imati više povjerenja i optimizma tijekom ovog posebnog razdoblja u njihovom životu.