1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kada štenci prestaju sisati?

Kada štenci prestaju sisati?

Svaki pas koji dolazi u naš život donosi sa sobom posebnu radost i ljubav. Međutim, od trenutka kada se štene rodi, postavlja se pitanje kada će prestati sisati. To je važno razdoblje u razvoju štenca koje utječe na njegovo zdravlje i ponašanje. U ovom članku, istražit ćemo kada štenci obično prestaju sisati, koji su znakovi da su spremni za prelazak na čvrstu hranu, kao i kako pravilno provesti ovaj proces.

Štenci obično počinju sisati odmah nakon rođenja. Sisanje je prirodni instinkt koji pomaže štencima da dobiju kolostrum, bogatu hranjivim tvarima i antitijelima koja su im potrebna za jačanje imunološkog sustava. U prvim tjednima života, štenci će provoditi većinu svog vremena sisajući majčino mlijeko. Tijekom ovog razdoblja, njihova će se tjelesna težina povećavati, a njihovo zdravlje će napredovati zahvaljujući majčinom mlijeku.

Obično, štenci počinju s prelaskom na čvrstu hranu između 3. i 4. tjedna života. Ovo razdoblje može varirati ovisno o pasmini, zdravlju štenca i majke te individualnim okolnostima. U ovom razdoblju, štenci će početi pokazivati interes za hranu koju jedu njihovi roditelji, a također će početi istraživati svoje okruženje. Ovi znakovi ukazuju na to da su spremni za prelazak na čvrstu hranu.

Preporučuje se da se proces prelaska na čvrstu hranu provodi postupno. U početku, mlijeko može biti zamijenjeno hranom koja je omekšana ili razrijeđena mlijekom. Na taj način, štenad će se lakše prilagoditi novoj hrani. Kada se štenci postepeno naviknu na čvrstu hranu, možete im početi nuditi kvalitetne granule koje su specijalno formulirane za štence. Ove granule sadrže sve potrebne hranjive tvari koje štenci trebaju za rast i razvoj.

Kada štenci prestanu sisati, obično se događa između 6. i 8. tjedna života. U ovom razdoblju, većina štenca će se potpuno prebaciti na čvrstu hranu i neovisno će jesti bez potrebe za majčinim mlijekom. Međutim, važno je napomenuti da svako štene može imati različit tempo razvoja, stoga je važno pratiti njihovo ponašanje i prehrambene navike.

Osim fizičkog razvoja, prehrana štenca također igra ključnu ulogu u njihovom emocionalnom razvoju. Štenci koji su hranjeni ispravno i na vrijeme imaju tendenciju razvijati se u zdrave i sretnije pse. Također je važno osigurati da štenci dobiju dovoljno socijalizacije tijekom ovog razdoblja. Interakcija s drugim psima i ljudima pomaže im da razviju potrebne vještine i ponašanje koje će im koristiti u odrasloj dobi.

U zaključku, prestanak sisanja za štence je prirodan proces koji se odvija u razdoblju između 6. i 8. tjedna. Tijekom ovog razdoblja, važno je osigurati da štenci pravilno prelaze na čvrstu hranu i da dobiju sve potrebne hranjive tvari. Također, ne zaboravite na važnost socijalizacije i interakcije s drugim psima i ljudima. Pravilna briga o štencima u ovom razdoblju ključna je za njihovo zdravlje i razvoj u zdrave, sretnije pse. Ako imate dodatnih pitanja ili nedoumica, uvijek se možete posavjetovati s veterinarom koji će vam pružiti dodatne informacije i savjete.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment