Menstruacija je prirodni proces koji se događa kod žena i obično započinje u adolescenciji, oko 12. godine života, te traje sve do menopauze. Menopauza je trenutak kada žena prestaje imati mjesečnice, a to se obično događa između 45. i 55. godine života. Iako se ovaj proces može razlikovati od žene do žene, postoje općenite smjernice o tome kada i kako menstruacija prestaje.
Menstruacija se javlja kao rezultat hormonalnih promjena u tijelu žene. Tijekom reproduktivnog razdoblja, razine estrogena i progesterona variraju, što uzrokuje ciklične promjene u maternici. Kada žena dođe do menopauze, razina tih hormona se smanjuje, što dovodi do prestanka menstruacije. Važno je napomenuti da menopauza ne nastaje preko noći. Ona se obično događa kroz proces poznat kao perimenopauza, koji može trajati nekoliko godina prije nego što menstruacija potpuno prestane.
Perimenopauza može započeti već u srednjim tridesetima ili četrdesetima. Tijekom ovog razdoblja, žene mogu primijetiti neredovite cikluse, promjene u trajanju menstruacije, kao i različite simptome kao što su valunzi, noćno znojenje, promjene raspoloženja i problemi sa spavanjem. Ovi simptomi nastaju zbog fluktuacija hormona, a mogu se značajno razlikovati od jedne žene do druge.
Menopauza se službeno dijagnosticira kada žena nije imala menstruaciju najmanje 12 mjeseci. U ovom trenutku, razina estrogena u tijelu je znatno smanjena, što može imati utjecaj na mnoge aspekte zdravlja žene. Osim što dovodi do prestanka menstruacije, menopauza također može utjecati na gustoću kostiju, srčano zdravlje, te opće fizičko i mentalno stanje. Stoga je važno da žene budu svjesne promjena koje se događaju u njihovom tijelu i da se posavjetuju s liječnikom o načinima održavanja zdravlja tijekom i nakon tog razdoblja.
Kao što smo već spomenuli, dob kada žene prestaju imati menstruaciju može varirati. Genetika, zdravlje, stil života i drugi čimbenici mogu utjecati na to. Na primjer, žene koje puše ili koje imaju prekomjernu tjelesnu težinu mogu doživjeti menopauzu ranije nego što je prosjek. S druge strane, žene koje su fizički aktivne i imaju zdravu prehranu mogu doživjeti menopauzu nešto kasnije.
Osim fizičkih simptoma, menopauza može donijeti i emocionalne promjene. Mnoge žene prolaze kroz razdoblja anksioznosti, depresije ili promjene raspoloženja. Ovo je normalno, ali ako simptomi postanu previše intenzivni, važno je potražiti stručnu pomoć. Psihološka podrška, terapija ili čak i hormonska terapija mogu biti opcije za žene koje se bore s ovim promjenama.
U zaključku, menopauza je prirodan proces u životu svake žene i obično se javlja između 45. i 55. godine. Međutim, postoji mnogo varijabli koje mogu utjecati na to kada točno menstruacija prestaje. Razumijevanje ovog procesa, kao i simptoma koji prate perimenopauzu i menopauzu, može pomoći ženama da se bolje nose s promjenama koje dolaze s godinama. Važno je da žene redovito posjećuju liječnika kako bi se osigurale da su zdrave i da su svjesne svih opcija koje imaju na raspolaganju kako bi olakšale ovo razdoblje u svom životu.