Windows 11 je najnovija verzija operativnog sustava Windows koju je razvio Microsoft. Ova verzija donosi brojne nove značajke i poboljšanja u usporedbi s prethodnim verzijama, uključujući poboljšanu grafiku, novu paletu boja, unaprijeđeni izbornik Start i mogućnost korištenja virtualnih desktopa. Ako ste se odlučili na instalaciju Windows 11, u ovom članku ćemo vas provesti kroz cijeli proces instalacije, kako biste bili sigurni da će vam sve proći glatko.
Prije nego što počnete s instalacijom, važno je provjeriti ima li vaše računalo minimalne tehničke zahtjeve za instalaciju Windows 11. To uključuje 64-bitni procesor, 4 GB RAM-a, 64 GB slobodnog prostora na disku, TPM 2.0, i kompatibilnu grafičku karticu. Također, preporučuje se imati Windows 10 instaliran jer proces nadogradnje može biti jednostavniji. Ako vaše računalo ne ispunjava ove zahtjeve, možda ćete morati nadograditi hardver.
Prvi korak u instalaciji Windows 11 je preuzimanje instalacijskog alata s Microsoftove web stranice. Idite na stranicu za preuzimanje Windows 11 i preuzmite alat za stvaranje medija. Kada preuzmete alat, pokrenite ga i odaberite opciju ‘Stvori instalacijski USB uređaj ili ISO datoteku’. Od vas će biti zatraženo da odaberete jezik, izdanje i arhitekturu. Odaberite opcije koje odgovaraju vašem računalu.
Nakon što ste stvorili USB uređaj za instalaciju, umetnite ga u računalo na koje želite instalirati Windows 11. Ponovno pokrenite računalo i uđite u BIOS/UEFI postavke pritiskom na odgovarajući tipku (najčešće F2, F10, DEL ili ESC, ovisno o proizvođaču). U BIOS-u, postavite USB uređaj kao prvi uređaj za pokretanje. Spremite promjene i izađite iz BIOS-a.
Kada se računalo ponovno pokrene, trebali biste vidjeti izbornik za instalaciju Windows 11. Od vas će biti zatraženo da odaberete jezik i druge postavke. Nakon što to učinite, kliknite na ‘Dalje’ i odaberite opciju ‘Instaliraj sada’. Ako imate licencni ključ, unesite ga kada vas zatraži. Ako ne, možete odabrati opciju ‘Nemam licencni ključ’ i nastaviti s instalacijom, ali imajte na umu da će neke značajke biti ograničene.
Kada dođete do odabira vrste instalacije, imate dvije opcije: ‘Nadogradnja’ ili ‘Prilagođena instalacija’. Odaberite ‘Prilagođena instalacija’ ako želite napraviti čistu instalaciju, što znači da će se svi podaci na disku izbrisati. Odaberite particiju na koju želite instalirati Windows 11 i kliknite ‘Dalje’. Proces instalacije će započeti, a računalo će se nekoliko puta ponovo pokrenuti tijekom ovog postupka.
Jednom kada je instalacija završena, bit ćete preusmjereni na početna podešavanja Windows 11. Ovdje možete odabrati svoje postavke privatnosti, povezati se s Microsoftovim računom i postaviti neke osnovne opcije. Nakon što završite s postavkama, bit ćete preusmjereni na radnu površinu Windows 11.
Važno je napomenuti da Windows 11 dolazi s raznim novim značajkama, uključujući poboljšanu podršku za aplikacije, integraciju s Microsoft Teams, i poboljšanu podršku za igranje. Preporučuje se da istražite sve nove opcije i prilagodite sustav svojim potrebama. Također, redovito provodite ažuriranja kako biste osigurali da vaš sustav ostane siguran i funkcionalan.
Zaključno, instalacija Windows 11 je jednostavan proces koji može donijeti mnoge prednosti vašem računalu. Slijedite navedene korake i uživajte u novim značajkama i poboljšanjima koja Windows 11 nudi.