U današnje vrijeme, korištenje VPN-a (Virtual Private Network) postalo je uobičajeno, posebno za zaštitu privatnosti i sigurnosti na mreži. Međutim, ponekad se može dogoditi da želite isključiti VPN, a da pritom nemate pristup internetu. Ovaj članak će vas provesti kroz korake kako to učiniti, kao i kroz razne aspekte vezane uz VPN i internet konekciju.
Prvo, važno je razumjeti što točno VPN radi. VPN vam omogućuje da se povežete na internet putem poslužitelja koji može biti smješten u drugoj zemlji. To pomaže u očuvanju vaše privatnosti, omogućuje vam pristup sadržaju koji može biti geografski ograničen i šifrira vašu internetsku vezu. No, kada želite isključiti VPN, može se dogoditi da vaša internetska veza postane nedostupna, posebno ako je vaša mrežna konfiguracija postavljena na način koji zahtijeva aktivan VPN za pristup internetu.
Kada isključujete VPN, postoji nekoliko opcija koje možete isprobati. Prvo, provjerite svoj operativni sustav. Ako koristite Windows, možete isključiti VPN putem postavki mreže. Idite na Postavke, zatim odaberite Mreža i internet, a zatim VPN. Tamo ćete vidjeti popis svih aktivnih VPN veza. Kliknite na onaj koji želite isključiti i odaberite Isključi.
Za korisnike Mac računala, postupak je sličan. Otvorite Sistemske postavke, zatim Mreža. Na lijevoj strani odaberite VPN vezu i kliknite na Isključi ili Ukloni, ovisno o tome što želite učiniti. Ovaj postupak obično će ponovno aktivirati vašu lokalnu internetsku vezu, ali u nekim slučajevima može biti potrebno ručno ponovno uspostaviti vezu sa vašim mrežnim pružateljem.
Međutim, ako se dogodi da ne možete pristupiti internetu nakon isključivanja VPN-a, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste riješili problem. Prvo, provjerite je li vaša lokalna mreža aktivna. To možete učiniti tako da pokušate otvoriti neki od lokalnih resursa, kao što je pristup usmjerivaču putem IP adrese. Ako ne možete pristupiti usmjerivaču, možda je problem u vašoj lokalnoj mreži, a ne u VPN-u.
Osim toga, provjerite postavke vašeg mrežnog adaptera. U nekim slučajevima, kada je VPN uključen, može doći do promjene u postavkama adaptera koje se ne vraćaju automatski nakon isključivanja. Idite na Upravljačku ploču, zatim Mreža i internet i odaberite Mrežne veze. Desnim klikom na svoj adapter, odaberite Svojstva i provjerite je li opcija za Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) označena. Ako nije, označite je i kliknite OK.
Ako ste isprobali sve navedene korake, a i dalje nemate pristup internetu, možda će biti potrebno ponovo pokrenuti usmjerivač ili modem. Isključite ga iz struje na nekoliko sekundi, a zatim ga ponovno uključite. Ovo može pomoći u rješavanju problema s vezom koji su nastali uslijed promjena u mrežnim postavkama prilikom korištenja VPN-a.
Na kraju, ako se i dalje suočavate s poteškoćama, preporučujemo kontaktiranje vašeg internet pružatelja usluga. Moguće je da postoji problem s vašom vezom koji nije povezan s VPN-om, a oni će vam moći pomoći da ga riješite.
U zaključku, isključivanje VPN-a bez pristupa internetu može biti frustrirajuće, ali uz prave korake, većina korisnika može brzo riješiti problem i ponovno uspostaviti vezu. Iako VPN nudi mnoge prednosti, važno je znati i kako se nositi s situacijama kada ga treba isključiti.