Plastenik je savršeno rješenje za sve one koji žele uživati u vlastitom uzgoju povrća, voća ili cvijeća tijekom cijele godine. Izgradnja plastenika može se činiti kao zahtjevan projekt, no uz prave smjernice i malo truda, možete stvoriti vlastiti plastenik po mjeri svojih potreba. U ovom članku obradit ćemo sve ključne korake koje trebate slijediti kako biste uspješno izgradili plastenik, te vam pružiti korisne savjete i ideje za opremanje istog.
Prvo, odlučite gdje želite smjestiti svoj plastenik. Idealna lokacija trebala bi biti sunčana, zaštićena od jakih vjetrova i s dobrom drenažom. Ako imate izbor, odaberite mjesto koje je blizu kuće, kako biste imali lakši pristup. Kada odaberete lokaciju, sljedeći korak je odrediti veličinu plastenika. Razmislite o tome što planirate uzgajati i koliko prostora vam je potrebno. Standardne dimenzije plastenika su obično od 6 do 12 metara dužine i 2 do 4 metra širine.
Nakon što ste odabrali lokaciju i veličinu, vrijeme je da prikupite potrebne materijale. Možete koristiti različite materijale za izgradnju plastenika, ali najčešće se koristi drvo ili aluminij za okvir, dok se kao premaz koristi staklo ili plastične folije. Drvo je najčešći izbor zbog svoje dostupnosti i lakoće obrade, dok aluminij može biti skuplji, ali je izdržljiviji i dugotrajniji. Staklo daje bolju propusnost svjetlosti, dok su plastične folije lakše za postavljanje i jeftinije.
Kada ste skupili materijal, započnite s izradom okvira. Prvo postavite temelje, koji mogu biti od betona, drva ili čak kamenčića. Temelji će osigurati stabilnost plastenika i spriječiti prodiranje vlage iz tla. Nakon što su temelji postavljeni, počnite sastavljati okvir. Ako koristite drvo, pazite da su svi dijelovi pravilno spojeni i učvršćeni. Preporučuje se koristiti vodootporne vijake i ljepila kako bi se osigurala dugotrajnost.
Sljedeći korak je postavljanje prekrivača. Ako se odlučite za plastičnu foliju, pobrinite se da je pravilno napeta kako bi se izbjeglo stvaranje mjehura ili nabora. Ako koristite staklo, budite oprezni prilikom rukovanja s njim, jer se lako može slomiti. Stakleni paneli trebaju biti dobro pričvršćeni kako bi se spriječilo propuštanje zraka i vode. Kada završite s prekrivanjem, provjerite sve spojeve i pobrinite se da su čvrsti i sigurni.
Jedan od važnih aspekata plastenika je ventilacija. Kako bi vaši usjevi mogli rasti u optimalnim uvjetima, morate osigurati dobru cirkulaciju zraka. Postavite prozore ili ventilacijske otvore na suprotnim stranama plastenika kako biste omogućili prolaz svježeg zraka. Također možete razmotriti instalaciju ventilatora za dodatnu potporu, osobito tijekom vrućih ljetnih dana.
Kada je plastenik završen, možete početi razmišljati o opremanju unutrašnjosti. Postavite police za sadnice, a također razmislite o sustavu za navodnjavanje kako bi vaši usjevi bili optimalno zalijevani. Automatski sustavi za navodnjavanje mogu vam uštedjeti vrijeme i trud, a također će osigurati da vaši usjevi dobiju potrebnu vlagu.
Za kraj, ne zaboravite na održavanje plastenika. Redovito provjeravajte stanje materijala, čišćenje staklenih panela ili plastičnih folija, te ventilacijske otvore. To će osigurati dugovječnost vašeg plastenika i zdravlje vaših biljaka. Izgradnja plastenika uradi sam može biti izuzetno zadovoljavajući projekt koji će vam omogućiti da uživate u plodovima svog rada tijekom cijele godine. S malo truda i planiranja, možete stvoriti prostor koji će vam pružiti zadovoljstvo i uspjeh u uzgoju biljaka.