1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako izgraditi mali rasadnik u stakleniku?

Kako izgraditi mali rasadnik u stakleniku?

U današnje vrijeme, sve više ljudi odlučuje se za uzgoj vlastitih biljaka u plastenicima, a mali plastenici rasadnici postaju sve popularniji izbor za one koji žele započeti svoj vrt. Ovaj članak će vas voditi kroz proces izgradnje i održavanja malog plastenika rasadnika, pružajući vam korisne informacije, savjete i trikove kako biste iskoristili svoj prostor na najbolji mogući način.

Mali plastenik rasadnik može biti idealno rješenje za sve one koji imaju ograničen prostor, ali žele uživati u blagodatima svježih povrća, voća ili cvijeća. Prvo što trebate učiniti jest odabrati odgovarajuću lokaciju za vaš plastenik. Idealno bi bilo odabrati sunčano mjesto koje je zaštićeno od jakih vjetrova. Osigurajte da mjesto ima dobar protok zraka, što će pomoći u sprječavanju bolesti biljaka.

Kada ste odabrali lokaciju, sljedeći korak je odabrati materijal za izgradnju plastenika. Postoji nekoliko opcija, ali najčešće korišteni materijali su PVC cijevi, drvo i aluminij. PVC cijevi su lagane i jednostavne za rukovanje, dok je drvo čvrsto i estetski privlačno. Aluminij je dugotrajan, ali može biti skuplji. Ovisno o vašem proračunu, možete odabrati jedan od ovih materijala ili kombinirati više njih.

Jednom kada ste odabrali materijal, vrijeme je da izradite okvir plastenika. Okvir može biti jednostavne konstrukcije, s četiri stijenke i krovom. Dimenzije plastenika ovise o vašim potrebama i dostupnom prostoru. Za mali plastenik rasadnik, dimenzije od 2×2 metra mogu biti sasvim dovoljne. Nakon što ste izradili okvir, potrebno ga je prekriti materijalom koji propušta svjetlost, poput plastične folije ili stakla. Plastična folija je jeftinija i lakša za ugradnju, dok staklo pruža bolju izolaciju, ali je skuplje i teže za rad.

U unutrašnjosti plastenika, važno je planirati kako ćete organizirati svoje biljke. Razmislite o tome koje biljke želite uzgajati i koliko prostora svaka od njih treba. Biljke sličnih potreba za svjetlom i vlagom trebale bi biti smještene zajedno. Možete koristiti police za uzgoj biljaka u višim slojevima, čime ćete iskoristiti vertikalni prostor plastenika. Osim toga, osigurajte da imate dobar sustav za navodnjavanje, bilo da se radi o ručnom zalijevanju ili automatskom sustavu navodnjavanja.

Kada je plastenik gotov, vrijeme je za sadnju. Prvo se preporučuje da pripremite tlo. Tlo unutar plastenika može biti obogaćeno kompostom ili drugim organskim materijalima, kako bi se poboljšala njegova struktura i hranjivost. Nakon što ste pripremili tlo, možete posaditi sjeme ili sadnice. U plasteniku možete uzgajati razne vrste povrća, poput rajčica, paprika, krastavaca, ali i cvijeće koje će uljepšati vaš prostor.

Održavanje plastenika je ključno za uspjeh vašeg uzgoja. Redovito provjeravajte temperaturu unutar plastenika, jer prekomjerna vrućina ili hladnoća mogu negativno utjecati na vaše biljke. U proljeće i ljeto, možda ćete trebati provjetravati plastenik otvaranjem prozora ili vrata, dok ćete zimi možda trebati dodati dodatne izvore topline kako biste održali optimalne uvjete. Također, redovito zalijevanje i gnojidba su bitni za rast biljaka, pa budite sigurni da pratite potrebe svojih biljaka.

Na kraju, mali plastenik rasadnik može biti izvrstan način da se povežete s prirodom, uživate u radu u vrtu i berbi plodova svog truda. Osim što ćete uštedjeti novac na kupovini povrća i cvijeća, pružit ćete svojoj obitelji svježe i zdrave namirnice. Cijena izgradnje malog plastenika može varirati, ali u prosjeku se može kretati od 200 do 500 eura, ovisno o materijalima i opremi koju odaberete. S malo truda, možete stvoriti svoj mali raj u kojem ćete uživati tijekom cijele godine.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment