1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Kako izvesti kućne popravke na engleskom?

Kako izvesti kućne popravke na engleskom?

Kućni popravci su sastavni dio održavanja svakog doma. Bilo da se radi o jednostavnim zadacima poput popravka slavine koja curi ili složenijim projektima kao što je obnova cijele sobe, važno je znati osnovne termine na engleskom jeziku kako biste se mogli snaći u situacijama kada je potrebna pomoć ili kada tražite materijale i alate u trgovinama.

Prvo, važno je razumjeti osnovne alate koji se koriste u kućnim popravcima. Na engleskom jeziku, neki od najčešćih alata uključuju hammer (čekić), screwdriver (odvijač), wrench (ključevi), pliers (kliješta) i tape measure (metar). Kada kupujete alate, možete reći da tražite “a set of tools” (set alata) ili “a power drill” (električna bušilica) ako tražite nešto specifično.

Kada se suočavate s problemima unutar doma, korisno je znati kako opisati što nije u redu. Na primjer, ako imate problem s vodom, možete reći “there’s a leak under the sink” (ima curenje ispod sudopera) ili “the faucet is dripping” (slavina curi). Ako su vam potrebni popravci na električnim instalacijama, možete reći “the lights keep flickering” (svjetla trepere) ili “there’s a power outage” (nema struje). Poznavanje ovih izraza olakšava komunikaciju s majstorima ili trgovcima.

Osim alata i problema, važno je znati i kako se ponašati kada pozivate stručnjaka. Kada kontaktirate vodoinstalatera, možete reći “I need a plumber to fix a leak” (trebam vodoinstalatera da popravi curenje) ili “Can you give me a quote for the repairs?” (možete li mi dati procjenu za popravke?). Ukoliko se radi o električaru, možete reći “I need an electrician to check the wiring” (trebam električara da provjeri instalacije). Ovi izrazi su korisni kako biste bili sigurni da ćete dobiti potrebnu pomoć.

U današnje vrijeme, mnogi ljudi odlučuju se na “uradi sam” projekte, što može biti zabavno i isplativo. U tom slučaju, korisno je znati kako se izraziti kada tražite savjete ili upute. Možete pitati “Do you have any tips for DIY home repairs?” (Imate li savjete za kućne popravke uradi sam?) ili “Where can I find tutorials for fixing things around the house?” (Gdje mogu pronaći upute za popravke u kući?). Postoje mnoge online platforme i video vodiči koji mogu biti od pomoći.

Još jedan važan aspekt kućnih popravaka je cijena. Kada razgovarate o troškovima, možete koristiti termine poput “how much will it cost?” (kolika će biti cijena?) ili “can you give me a breakdown of the expenses?” (možete li mi dati detaljan pregled troškova?). U Europi, cijene usluga variraju, a prosječna cijena vodoinstalaterskih ili električarskih usluga može se kretati od 50 do 100 eura po satu, ovisno o složenosti posla i regiji.

Osim toga, važno je imati na umu da se neki kućni popravci mogu učiniti sami, dok su drugi bolji za stručnjake. Uvijek je dobro procijeniti vlastite sposobnosti i znanje prije nego što se odlučite za samostalni popravak. Ako niste sigurni, možda je bolje pozvati profesionalca kako biste izbjegli dodatne troškove koji mogu nastati zbog neprofesionalnog rada.

Na kraju, kućni popravci ne moraju biti stresni. S pravim znanjem i alatima, možete lako održavati svoj dom i rješavati manje probleme koji se javljaju. Bilo da se radi o promjeni žarulje, popravljanju vrata koja škripaju ili rješavanju curenja, znanje engleskog jezika može vam pomoći da se bolje snađete i lakše komunicirate s drugima. Uvijek je korisno učiti i usavršavati svoje vještine kako biste postali samostalniji u održavanju svog doma.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment